Xposed Framework Nedir, Nasıl Yüklenir, Nasıl Çalışır, Ne İşe Yarar

Xposed Framework: Nedir ve Nasıl Yüklenir?

Xposed yükleyici uygulamasıyla Android cihazınıza özel modlar yükleyin. Xposed, Android cihazınıza görünümünü ve işlevselliğini kişiselleştirebilecek modüller adı verilen küçük programlar yüklemenizi sağlayan bir platformun adıdır. Xposed çerçevesinin cihazınızı kişiselleştirme yöntemlerine göre avantajı, yalnızca bir veya iki mod alabilmeniz için tonlarca değişiklik içeren bir örtü görevi görmesidir, sistem çapında değişiklik (mod) yapmanız gerekmemesidir. İstediğiniz birini seçin ve sonra ayrı ayrı kurun.

Sponsorlu Bağlantılar

Temel fikir olarak, Xposed Installer adlı bu uygulamayı yükledikten sonra, çok çeşitli şeyler yapabilen diğer uygulamaları / modları bulmak ve yüklemek için kullanabilirsiniz. Bazıları operatör etiketini durum çubuğundan gizlemek gibi işletim sistemi için küçük değişiklikler yapabilir veya gelen Snapchat mesajları otomatik kaydetme gibi üçüncü taraf uygulamalarda daha büyük işlevsellik değişiklikleri yapabilir.

Xposed Framework Kurulmadan Önce Şunları Bilmenizde Fayda var;

İlk önce yapmanız gereken birkaç şey var:

 • Cihazınızın tamamen yedeklendiğinden emin olun. Aygıtınızı kullanılamaz yapan Xposed kurulumu veya kullanımı sırasında sorunla karşılaşmanız mümkündür.
 • Hangi Android sürümünü çalıştırdığınızı kontrol edin, böylece hangi indirme bağlantısını seçeceğinizi öğrenin. Bu genellikle Ayarların “Telefon hakkında” veya “Cihaz hakkında” bölümünde bulunur ve Ayarlar‘ın “Diğer” alanında gizlenmiş olabilir.
 • Android 4.03 – 4.4 kullanıyorsanız, cihazınızı rootlamanız gerekir.

Bunu yapmak için, KingoRoot uygulamasını yükleyin ve ardından Tek Tıkla Kök‘e dokunun. Daha sonra yeniden başlatmanız ve belki de ilk kez işe yaramadıysa ikinci ya da üçüncü kez denemeniz gerekecektir.

NOT: Cihazınız tarafından engellendiği için bu uygulamayı kuramayacağınız söylenirse, bu sayfanın altındaki 1. ipuçuna bakın. Bu değişiklikten sonra bile, uygulamanın Android’in güvenlik korumalarını atlattığı için kurulumun engellendiği size söylenirse, Daha fazla detay öğesine ve ardından Yine de yükle (güvensiz) seçeneğine dokunun.

Xposed Framework için gerekli olan hazırlık adımlarını tamamladınız.

Xposed Framework Nasıl Kurulur?

Xposed programını indirin

 • İndirme işlemi tamamlandığında, sizden istendiğinde dosyayı açın.
 • Uygulamayı yüklemek istediğinizden emin olup olmadığınız sorulduğunda, onaylamak için Kur‘a dokunun.
 • Yüklemeyi bitirdiğinde öğesine dokunun.
 • Xposed Installer uygulamasından Framework öğesine dokunun. Ekranın sol üst tarafındaki menüde gömülü olabilir.
 • Framework ekranından, Yükle / Güncelle‘ye dokunun.

Uygulamanın kök izinleri için KingoRoot istediği söylenirse, izin ver.

 • Yeniden başlatmaya hazır olup olmadığınız sorulduğunda Tamam seçeneğine dokunun.

Xposed Modüllerini Kurma ve Kullanma:

Modül indirildikten ve uygun izinler ayarlandıktan sonra, ayarları özelleştirebilir ve daha sonra kullanım için etkinleştirebilirsiniz.

Xposed Modüllerini Nasıl ve Nereden İndirmeli?

Xposed modüllerini cihazınıza kurmanın iki yolu vardır. İlki çok daha kolay, bu yüzden burada ana hatlarını göstereceğiz:

 • Xposed Installer uygulamasını açın ve ana menüden İndir seçeneğine dokunun.
 • Bir modülü arayın veya kaydırın ve yüklemek istediğinize dokunun.
 • Sürükle veya Sürümler sekmesine dokunun.
 • Yüklemek istediğiniz sürümdeki İndir düğmesine dokunun. En son sürümler her zaman sayfanın en üstünde listelenir.
 • Uygulamanın cihazınızda neler yapabileceğini gösteren bir sonraki ekranda, Kurulumu yap düğmesini kullanarak yüklemeyi onaylayın.

NOT: Sayfa, tüm bilgileri bir kerede gösteremeyecek kadar uzunsa, bunun yerine bir veya daha fazla İleri düğmesini göreceksiniz. Kur düğmesini görmek için bunlara dokunun. Bu Kur seçeneğini göremiyorsanız, aşağıdaki 3. İpucu’na bakın.

 • Yüklemeyi tamamladığınızda, yeni modülü başlatmak için ‘a, Sürümler sekmesine dönmek için Tamam‘a dokunabilirsiniz.
 • Uygulamayı bu adımda hemen açmazsanız, daha sonra nasıl açılacağını görmek için bu sayfanın altındaki İpucu 2’ye bakın.
 • Modül uygulaması açıldığında, tercihinize göre özelleştirebilirsiniz.

Her modül, değişiklik yapmanın benzersiz bir yolunu sunar. Yardıma ihtiyacınız olursa, ekrandaki talimatları izleyin, Adım 2’yi tekrar ziyaret edin ve hakkında sorularınız olan modül için “Destek” bağlantısını açın veya aşağıdaki 2. İpucu’na bakın.

 • Modülü etkinleştirmeyi unutmayın. Bu adımlar için bir sonraki bölüme bakınız.

Favorilerimiz için 20 En İyi Xposed Çerçeve Modülüne bakın. Ayrıca, Xposed modüllerine, Xposed Module Repository (Xposed Modül Deposu) üzerinden de göz atabilirsiniz.

Xposed Modüllerini Etkinleştirme veya Devre Dışı Bırakma:

Modül indirildikten sonra, gerçekten kullanmadan önce etkinleştirmeniz gerekir:

 • Xposed Installer uygulamasında ana ekrana erişin ve Modüller bölümüne girin.
 • Etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için modül adının sağındaki kutuya dokunun. Sırasıyla açılıp kapandığını göstermek için bir onay işareti belirir veya kaybolur.
 • Değişiklikleri göndermek için cihazı yeniden başlatın.

Xposed Kurulum ve Kullanım İpuçları:

Android cihazınızla hiç bu seviyede çalışmadıysanız, burada ve orada bir sorun veya soru ile karşılaşmak zorundasınız. İşte gördüğümüz bazı genel şeyler:

 • APK dosyası engellendiği için Xposed yükleyemiyorsanız, Ayarlar> Güvenlik bölümüne gidin ve etkinleştirmek için bir onay işareti koyabileceğiniz Bilinmeyen kaynaklar bölümüne bakın.
 • Xposed Installer uygulamasının Modüller bölümü, çeşitli şeyler için ihtiyacınız olacak seçeneklerin çoğunu barındırır. Aşağıdaki seçeneklerin bulunduğu bir menü verilecek herhangi bir modülde parmağınızı basılı tutun:

Başlat Kullanıcı Arabirimi: Taktığınız bir modül için başlatıcı simgesini bulamıyorsanız kullanın.

İndirme / Güncelleme: Modül için yeni güncellemeler yükleyin.

Destek: Bu modüle ait destek sayfasını ziyaret edin.

Uygulama bilgisi: Cihazınızın toplam depolama kullanımı ve hangi izinlerin alındığı gibi bu uygulama hakkında neler söylediğini görün.

Kaldır: Bu menü seçeneğiyle bir modülü silin / kaldırın.

 • Modülü indirdikten sonra Kur düğmesini görmüyorsanız veya daha sonra kurmayı tercih ediyorsanız, yukarıdaki Xposed Modüllerini Nasıl ve Nerede İndirmeli bölümünde 1-3 arasındaki Adımları tekrarlayın ve ardından Sürümler sekmesinde Kur‘u seçin.
 • Aygıtınızda Xposed Installer‘ı artık istemiyorsanız, herhangi bir uygulama gibi silebilirsiniz.
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
80 kez okundu

YORUM YAZIN


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.