Windows Masaüstü ve Laptop Bilgisayarın Performansını Artırma Yolları (8 İpucu)

Bilgisayarlar hayatımızın önemli bir parçası haline geldi ve her gün düzenli olarak başında zaman geçirdiğimiz bilgisayarımızın performansı bizler için oldukça önemli bir husustur. Eğer iyi donanımlara sahip bir bilgisayarınız var ise aşağıdaki öneriler yine işinize yarayacaktır ancak benim vereceğim öneriler daha çok düşük performanslı bilgisayar sahipleri içindir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarınızı her gün kullanırsınız ancak bilgisayar bakımıyla uğraşmıyorsanız ise en azından bilgisayarın performansını yükseltecek belli başlı önemli bilgileri öğrenin ve uygulayın. Bilgisayarın bakım çalışmalarına devam etmek çok önemlidir. Er ya da geç bakımla uğraşmak zorunda kalacağınız için, erken davranmanız daha iyi olabilir. Bu şekilde küçük bir sorunun daha da büyümesini önleyeceksiniz ve bunun içinde aşağıdaki ipuçları yardımcı olabilir.

Bilgisayar Performansını Arttırma;

1. Bilgisayarınızı Tozsuz Tutun

Bu ilk adımın izlenmesi oldukça kolaydır. Tek yapmanız gereken, bilgisayarınızın tozdan arındırılmış olduğundan emin olmaktır. Bilgisayarınızın fazla toz toplamasına izin verirseniz, toz bir izolatör olarak çalışarak bilgisayarınızın ısısını yükseltir. En yaygın temizleme aleti basınçlı hava makinesidir. Bu zor ulaşılan alanlardan toz ortadan kaldırmak için harika bir iş çıkaracaktır, ancak kutuyu olabildiğince dik tutmaya dikkat edin. Bilgisayarınızı açarsanız, temizlemek ve o tozu temizlemek için daha iyi bir iş yapabilirsiniz. (Açtıktan sonra) bilgisayarınızın her santimini silmek için, mikrofiber bezler, damıtılmış su gereçlere ihtiyacınız olacaktır.

2. Dizüstü bilgisayarınızı Soğutmak için Bir Fan kullanın

Dizüstü bilgisayarınızı tabanda vantilatör kullanmadan bir masanın üzerinde tutarsanız, ısı kaçmasına izin vermeyeceksiniz. Isının (kaçması için) oluşmasını önlemek için bir miktar alana ihtiyacı var. Çok cazip fiyatlarla satın alacağınız soğutmalı fanlar ile laptop’ın ısısının yükselmesini önleyin.

3. Sürekli Windows’u Güncelleyin

Her seferinde Windows bilgisayarınız, bekleyen güncellemelerinizin olduğunu size bildirir. Güncellemelerin kötü bir zamanda gelebileceği doğrudur ve ertelemek zorunda kalabilirsiniz, ancak çok uzun süre beklemediğinizden emin olun. Bu güncellemeler, bilgisayarınızı mümkün olan en iyi şekilde tutmanıza yardımcı olur. Güncellemelerin bilgisayarınızın güvenliğini sağlamanıza yardımcı olan güvenlik yamaları da vardır.

Bekleyen bir güncelleme olup olmadığınızı kontrol etmek için, ekranın sol alt tarafındaki arama kutusuna “Güncelle” yazın. Windows güncelleştirmesini seçerseniz, Windows siz güncel veya güncel olmanızı bildirir.

4. Bilgisayarınızın Geçici Dosyalarını Silin

Ayrıca, bilgisayarınızdaki geçici dosyaları temizlemeyi de ihmal etmeyin, çünkü bunlar zamanla yavaşlatabilirler. Bunu, çalışma kutusunu açıp% temp% komutunu yazarak yapabilirsiniz. Temp klasörü açıldığında, silmek istediğiniz dosyaları seçin. Dosyaları seçtikten sonra, klavyedeki Delete tuşuna basarak veya Home menüsünden dosyaları silin. Yada sistem temizleme yapan programlardan faydalanın.

CCleaner İndir

5. Gereksiz Yazılımları Kaldırın

Bilgisayarınızı olabildiğince düzgün çalışmasını sağlamak için, gereksiz yazılımlardan kurtulmak şarttır. Bu gereksiz yazılımlar da bilgisayarınızı yavaşlatabilir. Herhangi bir yazılımı, Başlat menüsünü tıklayıp kurtulmak istediğiniz yazılımı sağ tıklatarak kolayca kaldırabilirsiniz. Programlar ve Özellikler penceresi görünecektir. Yazılımı arayın sağ tıklayın, sonra “Kaldır” ı tıklayın. Yönetici ayrıcalıklarınız varsa, yalnızca yazılımı kaldırabilirsiniz.

6. Gereksiz Başlangıç ​​Programlarını Kaldırın

Çok fazla otomatik başlangıç ​​programı olması, bilgisayarınızın başlatma süresini artırabilir. Başlangıçta, elle başlatabileceğiniz, yalnızca ihtiyaç duyduğunuzda başlatabileceğiniz herhangi bir program olup olmadığını bir göz atın.

7. Virüs Taramalarını Düzenli Olarak Çalıştırın

Bilgisayarınızı virüslere ve diğer tehlikelere periyodik olarak tarayan iyi bir antivirüs yazılımına sahip olduğunuzdan emin olun. Tabii ki, bu risklerden kurtulmanın bilgisayarınıza zarar vermeyeceğini ve hatta kişisel bilgilerinizi açığa çıkarmayacağını bileceksiniz. Kullanabileceğiniz çeşitli ücretsiz antivirüs yazılımı vardır, ancak ücretli sürümler her zaman bilgisayarınızı korumaya gelince daha fazlasını sunar.

avast! Free Antivirus İndir

ESET NOD32 Antivirus (64-Bit) İndir

ESET NOD32 Antivirus (32-Bit) İndir

Eğer bu ve benzeri antivirüs programlarını indirmek istemiyorsanız ise o zaman Windows’un Defender güvenlik programını kullanın.

8. Bilgisayarınızı Kapatın

Bilgisayarınız önyükleme yapmak cazip olabilir. Bu şekilde ihtiyacın olduğunda seni bekliyor. Ancak, gerçekten yaptığınız tek şey bilgisayarınızı yıpratmaktır. Bilgisayarınıza bir saatten fazla ihtiyaç duymuyorsanız, kapatın.

Sonuç

Bilgisayarınızın olabildiğince uzun süre dayanmasını istiyorsanız, iyi bakım alışkanlıklarına sahip olmak önemlidir. Bu bakım ipuçlarını kullanışlı tutun ve bilgisayarınız bunun için size teşekkür edecektir.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
20 kez okundu

YORUM YAZIN


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.