Windows C / D Sürücüsündeki Geçici ve Önemsiz Dosyalar Nasıl Silinir

Windows üzerinde yer alan sürücülerden C ve D’de yer alan önemsiz ve geçici dosyaları silerek yer açabilirsiniz. Basit bir kaç işlem ile WinXP/Vista/7/8/8.1/10 Bilgisayarlarınızda ki sabit sürücüleri bir tıklama ile taratın ve gereksiz olarak yer kaplayan dosyaları kolayca silin.

Sponsorlu Bağlantılar

Windows, geçici dosyaları ve diğer önemsiz verileri silen yerleşik bir araç içerir. Erişmek için Bilgisayar penceresinde sabit sürücülerinizden birini sağ tıklatın ve Özellikler’i seçin. (Alternatif olarak, Başlat Menüsü’nden Disk Temizleme’yi arayabilirsiniz.)

C ve D sürücüsündeki gereksiz dosyaları silmek için aşağıdaki talimatları uygulayın.

C / D sürücüsünde ki geçici ve önemsiz dosyalar silme resimli anlatım:

İlk önce ister başlat menüsüne “Disk Temizleme” yazın ister masaüstünde yer alan “Bilgisayar” tıklayarak sürücülere ulaşın.

Sürücülerden temizlemek istediğinize sağ tıklayarak aşağıdaki gibi “Özellikler” açın ve ardından “Diski Temizle” tıklayın.

Silmek istediğiniz dosya türlerini seçin ve Tamam’ı tıklayın. Buna geçici dosyalar, günlük dosyaları, çöp kutusunda bulunan dosyalar ve diğer önemsiz dosyalar dahildir. Ayrıca burada listede görünmeyen sistem dosyalarını temizleyebilirsiniz. Sistem dosyalarını da silmek istiyorsanız, Sistem dosyalarını temizle düğmesini tıklayın.

Bunu yaptıktan sonra, eğer var ise “Daha Fazla Seçenek” düğmesine tıklayabilir ve sistem geri yükleme verilerini silmek için “Sistem Geri Yükleme” ve “Gölge Kopyalar”ın altındaki “Temizle” düğmesini kullanabilirsiniz. Bu düğme, en yeni geri yükleme noktasını hariç hepsini siler, bu nedenle kullanmadan önce bilgisayarınızın düzgün çalıştığından emin olun; eski sistem geri yükleme noktalarını kullanamazsınız.

NOT: Windows’un Disk Temizleme aracı kullanışlıdır, ancak diğer programlar tarafından kullanılan geçici dosyaları silmemektedir. Bundan dolayı daha kapsamlı bir şekilde temizleme işlemi yapmak için CCleaner programını deneyebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
40 kez okundu

YORUM YAZIN


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.