Windows 7’de Komut İstemine (CMD) Nasıl Erişilir ve Çalıştırılır

Komut istemi (cmd.exe), komut satırı yorumlayıcısı olarak davranması amaçlanan yerel bir Windows uygulamasıdır. Microsoft tarafından, Windows 2000, XP, Vista, 7, 8, 8.1 ve 10 gibi Windows’un çeşitli sunucu sürümlerini içeren OS / 2, Windows CE ve Windows NT tabanlı işletim sistemleri için oluşturulmuştur. Bir DOS programı değil, gerçek bir yürütülebilir uygulama olarak çalışmaktadır. Adından da anlaşılacağı gibi, komut istemi sisteme kopyalamak ve silmek gibi dosya yönetimi komutları gibi çeşitli komutlar vermek için kullanılır. Ayrıca bir kullanıcı arayüzü gibi davranır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bizde bu yazımızda Windows 7 işletim sistemi kullanıcıları için Komut İstemi‘ne nasıl ulaşılacağı ile ilgili bilgilendirme yapacağız.

Windows 7 Komut İstemi (CMD) Nasıl Açılır:

Komut istemine erişim sağlamak için aşağıdaki işlemleri uygulamanız yeterli olacak.

Komut İstemi Nedir?

Windows 7’de Komut İstemine ulaşmak için ilk önce Başlat bölümüne Komut İstemi yada CMD yazarak Enter tuşuna tıklayın. Daha sonra karşınıza yukarıdaki pencerede göreceğiniz üzere Komut İstemi açılacak. Böylece vermek isteyeceğiniz komutları buradan girebilirsiniz. Umarım faydalı olmuştur.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
271 kez okundu

YORUM YAZIN


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.