Windows 10’da Varsayılan Oyun Çubuğu Klavye Kısayollarını Değiştirme

Oyun çubuğu, Windows 10’daki mükemmel özelliklerden biridir. Oyun çubuğunu kullanarak, üçüncü parti uygulamaların yardımı olmadan oyunlar kaydedebilir, ekran görüntüleri alabilir, oyunlar yayınlayabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Varsayılan ayarlarla, bir oyun veya bir uygulama çalıştırırken, Oyun çubuğunu açmak için Windows logosu + G kısayol tuşunu kullanabilirsiniz. Oyun çubuğu, daha sonra uygulamanın ekran görüntüsünü, kayıt ekranı ve yayın uygulamasını almak için kullanılabilir. Oyun çubuğunun tüm bu işlevleri veya özelliklerine klavye kısayolları kullanılarak erişilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Oyun çubuğu varsayılan klavye kısayolları:

Oyun çubuğunu aç: Windows logosu + G

Kaydet: Windows logosu + Alt + G

Kaydı başlat / durdur: Windows logosu + Alt + R

Kayıt zamanlayıcısını göster: Windows logosu + Alt + T

Mikrofon açık / kapalı: Windows logosu + Alt + M

Yayın başlat / duraklat: Windows logosu + Alt + B

Kamerayı yayında göster: Windows logosu + Alt + W

Herhangi bir sebeple Oyun çubuğuna veya işlevlerine atanan klavye kısayollarından biriyle mutlu değilseniz, herhangi bir ek yazılım yardımı olmadan onu değiştirebilirsiniz.

Bildiğiniz gibi, Windows işletim sistemi varsayılan klavye kısayollarını değiştirmenize izin vermez ancak Microsoft, Game modu ve işlevlerinin varsayılan klavye kısayollarını değiştirmeye izin vererek bu kez bir istisna yapmıştır.

Oyun çubuğunu açmak, ekran görüntüsünü almak, ekran kaydetmek, kayıt başlatmak / durdurmak, kayıt zamanlayıcıyı göstermek, mikrofonu açıp kapatmak, yayın başlatmak / duraklatmak ve yayında kamerayı göstermek için varsayılan klavye kısayolunu değiştirebilirsiniz.

Windows 10’un, Windows işletim sisteminin temel özelliklerinden birisi tarafından zaten kullanılan bir klavye kısayolunu ayarlamanıza izin vermediğini unutmayın. Örneğin, Çalıştır komut iletişim kutusunu açmak için zaten kullanıldığı için Oyun çubuğunu açmak için Windows + R klavye kısayolunu atayamazsınız.

Oyun çubuğunu açmak veya onun özelliklerinden birine atamak istediğiniz yeni klavye kısayolu Ctrl, Alt veya ÜstKrktr ve en az bir başka bir tuş içermelidir.

Windows 10’da Varsayılan Oyun Çubuğu Klavye Kısayollarını Değiştirme

Oyun çubuğunu ve Game bar’ın diğer özelliklerini açmak için kendi klavye kısayollarınızı ayarlamak için aşağıdaki talimatları tamamlayın.

1. Adım: Ayarlar uygulamasını açın. Oyun> Oyun çubuğu‘na gidin.

2. Adım: Burada, Klavye kısayolları bölümünde, bir özelliğin yanındaki bir alanı seçin; kendi Ctrl kısayolunu, Alt tuşunu veya ÜstKrktr’yi ve en az bir başka tuşu içeren kendi kısayolunu yazın. Örneğin, Oyun çubuğunu başlatmak için Ctrl + Alt + D kısayol tuşu ayarlayabilirsiniz.

Bu kılavuzu faydalı buluyorsunuz umarım!

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
132 kez okundu

YORUM YAZIN


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.