Windows 10’da Sabit Sürücü Hatalarını Tespit Etme ve Onarmak için Çözüm Yolları

Windows’un daha önceki sürümlerinde olduğu gibi Windows 10 ile işletim sistemine sahip, cihazınızda geleneksel bir Sabit Sürücü veya Katı Hal Sürücüsü (SSD) varsa sabit sürücü hataları ve diğer sorunlarla karşılaşılmaktadır. Sorunlar her zaman değişecektir, örneğin, Windows 10 sürücüyü tanımayı durdurabilir. Belirli bir uygulamanın kilitlenmesi gibi garip davranışlar görebilirsiniz. Windows‘un yeni bir sürümüne ve diğer sorunlara yükseltme sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz.Sabit Disk Sürücüsü ile ilgili bir sorun ile karşı karşıya kalıp kalmadığınızdan emin olmasanız bile, birçok yaygın sorunu gidermek için yerleşik Kontrol Disk Aracını kullanabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Check Diski (chkdsk) yıllardır süre gelen bir araçtır ve temel amacı dosya sisteminin bütünlüğünü taramak ve tespit ettiği hataları düzeltmektir. Bu kılavuzda, Windows 10’da bulunan Check Disk (chkdsk) aracını kullanarak sabit sürücü hatalarını kontrol etme ve onarma adımlarını öğreneceksiniz.

Windows 10’da Sabit Sürücü Sorunlarını Tespit Etme ve Onarma

Denetim Masası’nı kullanarak sabit sürücü hatalarını nasıl onarılır:

Sabit sürücü sorunları yaşıyorsanız, çoğu hatayı aşağıdaki adımlarla gidermek için Windows 10’daki Diski Denetle aracını kullanabilirsiniz:
  1. Dosya Gezgini‘ni açın.
  2. Sol bölmeden Bu PC‘ye tıklayın.
  3. “Aygıtlar ve sürücüler” in altında, kontrol etmek ve onarmak istediğiniz sabit sürücüyü sağ tıklayın ve Özellikler‘i seçin.
  4. Araçlar sekmesini tıklayın.
  5. “Hata denetimi”nin altında, Kontrol düğmesini tıklayın.
  6. Sürücü tara seçeneğini tıklayın.
  7. Yardımcı program herhangi bir hata bulamadıysa, Kapat düğmesini tıklayın, ancak düzeltilemeyen hatalar varsa, sonraki yeniden başlatma sırasında başka bir tarama planlamanız istenir.

Adımları tamamladıktan sonra, sabit sürücünüz sorunsuz çalışmaya devam etmelidir.

Komut İstemi’ni kullanarak sabit sürücü hatalarını nasıl onarılır:

Alternatif olarak, aşağıdaki adımları uygulayarak Komut İstemi‘ni kullanarak Diski Kontrol Et (chkdsk) aracını kullanarak sabit sürücü hatalarını kontrol etmek ve düzeltmek de mümkündür:

  1. Başlat’ı aç.
  2. Komut İstemi’ni arayın, en üstteki sonuca sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır’ı seçin.
  3. Chckdsk aracını çalıştırmak için aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın:

chkdsk / f c:

Ya da sabit diskteki bozuk kesimleri düzeltmek istiyorsanız, bu komutu kullanın ve Enter tuşuna basın:

chkdsk / r c:

Hataları düzeltmek için / F anahtarıyla her zaman başlamalısınız, ancak hala sorun yaşıyorsanız, / F anahtarını açık olan / R komutunu çalıştıran / R komutuna sahip disk diski aracını kullanmalısınız.

Taramadan sonra, hata bulunursa, ancak açık dosyalar varsa, bir sonraki yeniden başlatma sırasında bir tarama yapmanız istenir, bu da yapmanız gereken bir şeydir.

Chkdsk kullanarak mevcut seçenekler hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, chkdsk /? Komut ile yararlanın.

Bu kılavuz, Windows 10 çalıştıran aygıtlar için tasarlanmıştır, ancak Disk Denetimi uzun süre kullanılabilir durumdadır ve burada açıklanan adımlar da Windows 8.1 ve Windows 7 üzerinde çalışmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
248 kez okundu

YORUM YAZIN


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.