Windows 10’da Oyun Oynarken Beyaz Ekran Sorunu Nasıl Düzeltilir

Oyun oynarken beyaz ekran ile karşılaşıyoruz? Bundan nasıl kurtulacağız. Microsoft’un OS başarısı ve yaygınlığı, oyunların çoğuna sahip. Windows 10, modern oyunların çoğunluğu için bir ön koşul. Ancak, aynı zamanda, Murphy’nin yasasının en önemli örneğidir ve oyuncuların düzenli olarak karşılaştıkları çeşitli sorunların büyük bir kısmıdır. Kendine özgü sorunlardan biri, ani beyaz ekran görüntüsü ile karşılamaktır. Şimdi, sorun sadece oyun oynarken ortaya çıkar ise bu iş biraz garip durumdur ve sorunun düzeltilmesi gerekir. Oyunda beyaz ekran belirsiz aralıklarla yanıp sönüyorsa, aşağıda belirtmiş olduğumuz bu 8 talimatı uyguladığınızdan emin olun.

Sponsorlu Bağlantılar

Windows 10’da oyun oynarken beyaz ekran sorunu ve çözüm yolları – 8 çözüm yolu?

1: Donanımı kontrol edin

Ne yazık ki, bu kadar kritik bir şey ortaya çıktığında, donanımı olası bir suçlu olarak hemen ortadan kaldıramayız. Beyaz ekran gibi bir şeyin görünmesinin çeşitli nedenleri vardır. Ancak, bu oyun oturumu sırasında ortaya çıkan ayırt edici bir sorun olduğundan, ekranın veya GPU’nun incelemeye ihtiyacı olduğunu doğrulayabiliriz.

Bu nedenle, HDMI kablonuzun düzgün şekilde takıldığından emin olun. İkinci olarak, grafik kartının yerinde olduğundan emin olun. Bu ikisini PC’nizi alternatif bir monitöre bağlayarak (özellikle dizüstü bilgisayar beyaz ekranlar varsa) inceleyebilir ve sorunun kopyalanıp çoğaltılmadığını onaylayabilirsiniz.

Hata devam ediyorsa, alternatif bir monitörde, aşağıdaki adımlarla devam edin. Durum böyle değilse, GPU’nuzun başarısız olduğu ve değiştirme olasılığı ortaya çıkmış oluyor.

2: Grafik sürücülerini güncelleyin

Tamamen açık konuşmak gerekirse, sürücüler oyun içi beyaz ekranın en büyük sebebidir. Windows 10 ve GPU sürücü anlaşmazlığı iyi bilinen bir konudur. Özellikle, sistemin neden olduğu genel sürücülerin çoğu, çoğu zaman bunu kestiği için. Bununla birlikte, uygun sürücüleri almanız gerekecek. Bunlar GPU OEM’leri tarafından sağlanır ve özel destek sitelerinde bulunur.

Ancak, ekran bağdaştırıcınız için doğru sürücüyü kullanmaya başlamadan önce, şu adımları uygulamanızı öneririz:

 • Başlat’a sağ tıklayın ve Aygıt Yöneticisi’ni açın.
 • Bağdaştırıcıları göster’e gidin ve bu bölümü genişletin.
 • GPU bağdaştırıcınıza sağ tıklayın ve kaldırın.
 • Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sistem sürücüyü kendi başına yükleyene kadar bekleyin.
 • Oyunu başlatmayı deneyin ve artık beyaz ekran olmadığını doğrulayın.

Ancak bu başarısız olursa, bu destek sitelerinden birine gidin ve grafik sürücülerini indirin. Bazı eski GPU’lar eski sürücüler gerektirir, dolayısıyla bunu göz önünde bulundurun. Doğal olarak Windows 10’u desteklemiyor olsalar bile, hala jenerik olanlardan daha iyi çalışabilirler.

3: Entegre grafikleri devre dışı bırakın

Çift GPU yapılandırmanız varsa, sorun iki kart arasındaki irtibatta olabilir. Yani, planlanan senaryoda, entegre grafik kartı (çoğunlukla Intel GPU‘), grafik işlemlerinin çoğunu kapsamaktadır. Sadece grafik olmayan yoğun gündelik işler. Öte yandan, özel grafik kartı (Nvidia veya ATI) oyunlar veya render gibi ağır kaldırma işlemleri için var.

Bazen rollerini karıştırırlar ve sorunlar ortaya çıkar. Bu büyük olasılıkla beyaz ekran oluşumuna neden olabilir. Emin olamayacağımızdan, tümleşik dahili grafik bağdaştırıcısını geçici olarak devre dışı bırakmanız ve yalnızca özel GPU’yu kullanmanız önerilir.

Bunu Nvidia Kontrol Paneli / ATI Catalyst Center’da yapabilirsiniz. Alternatif olarak, sürücüyü kaldırabilir ve aygıtı Aygıt Yöneticisi’nde devre dışı bırakabilirsiniz. Bununla birlikte, bazı alternatif sorunlar ortaya çıkabileceği için kendi riskiniz altında olun.

4: Arka plan uygulamalarını devre dışı bırakın

Düzensiz bir arka plan uygulamasının veya sürecinin sistem performansı üzerinde yaratabileceği etkiyi göz ardı edemeyiz. Çok fazla getirilen bir çabadır, ancak tüm üçüncü taraf uygulamalarını deneyip devre dışı bırakabilir ve iyileştirmeler yapabilirsiniz. Bazıları GPU veya domuz sistemi kaynaklarını etkileyebilir ve hata verebilir.

Windows 10’da arka plan uygulamalarını nasıl devre dışı bırakacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 • Görev Yöneticisi’ni açmak için Ctrl + Shift + Esc tuşlarına basın.
 • Sistemden başlamasını engellemek için listeden tüm uygulamaları devre dışı bırakın.
 • PC’nizi yeniden başlatın.

5: PC’nin aşırı ısınmadığından emin olun

Aşırı ısınma PC’nize zarar verebilir ve sonunda hasara yol açacaktır. Uzun bir süre boyunca, bazı hassas bileşenleri bile yok edebilir. Oyun oynarken aşırı ısınmanın ortak belirtileri çöküyor. PC oyunları genellikle kaynaklar üzerinde daha zor olduğundan. Özellikle GPU’da ve dolayısıyla beyaz ekran hatasıyla sonuçlanabilecek ekran.

Toz ve kirlerin temizlenmesi ve termal macunun değiştirilmesi yardımcı olacaktır. Ayrıca, fazladan soğutma fanı eklemekten çekinmeyin. Bunu yaptıktan ve GPU sıcaklıkları normale döndüğünde (yaklaşık 70-80 santigrat derece), çarpışmalar durmalıdır.

6: Virüsten korumayı devre dışı bırakın

Bazı üçüncü taraf antivirüs çözümleri beklenenden daha zahmetli olabilir. Çoğu bilgisayar PC boşta çalışırken güzel çalışır, ancak daha yoğun bir süreç olduğunda işler değişir. Bu nedenle, oyun oturumları sırasında antivirüs programınızı devre dışı bırakmanızı öneririz.

Bir alternatif, eğer mevcutsa Oyun Modunu etkinleştirmektir. BitDefender 2018 gibi bazı antivirüs çözümlerinin oyun için belirli modları veya profilleri vardır. Bunları yapılandırdıktan sonra, oyun oynarken hata olasılığı büyük ölçüde azalacaktır.

7: Windows 10’u Güncelleyin

Windows 10’u güncel tutmak son derece önemlidir. Özellikle son zamanlarda en son ana güncellemeye geçtiyseniz, hemen hemen kural olarak, başlangıçta hatalarla dolu. Birkaç örnekten daha önce bildirdiğimiz gibi, Nisan Güncellemesi (1803) çok sayıda ekran sorunu getirdi ve oyun içi beyaz ekran çökmelerine neden olan bu sorun ortaya çıkmaya başladı.

Neyse ki, Microsoft buna göre tepki gösterdi ve yamalar verdi. Dolayısıyla, Windows 10’unuzun tüm mevcut güncellemelerin yüklü olduğunu doğrulayın. Bunlar otomatik olarak gelse de, güncellemeleri kendiniz kontrol etmek için çok fazla zaman harcamaz.

Yapmanız gereken şey:

 • Windows Arama çubuğunda Güncelleme yazın ve Güncellemeleri kontrol et’i seçin.
 • Güncellemeleri kontrol edin ve yükleyin.
 • PC’nizi yeniden başlatın.

8: Windows 10’u Sıfırla

Son olarak, sorun kalıcıysa, yalnızca kurtarma seçeneklerine dönmenizi ve bilgisayarınızı fabrika değerlerine sıfırlamanızı öneririz. Elbette, dosyalarınızı ve ayarlarınızı saklayacaksınız, aksi takdirde bunu önermeyiz. Bu şık kurtarma seçeneği, PC’nizi dakikalar içinde varsayılan sistem değerlerine sıfırlamanızı sağlar. Nisan Güncellemesi gerçekten PC’nizi kırdıysa, bu sorunu çözmenize yardımcı olacaktır. Window 10 fabrika ayarlarına sıfırlayarak sorunu çözebilirsiniz.

Bilgisayarınızı fabrika değerlerine sıfırlama nasıl yapılır?

Bununla birlikte bu makaleyi sonuçlandırabiliriz. Umarız, yardımımızla sorunu çözmeyi başarmışsınızdır. Yeniden ortaya çıkıyorsa, donanımınızı muhtemelen size bıraktığından, bilgisayarınızı hizmetinize almanızı öneririz. Ayrıca, bu türden (ve umarız verimli) sorunların bu tür yorumlarda bulunmasını ve paylaşın.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
154 kez okundu

YORUM YAZIN


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.