Windows 10’da Oyun Çubuğu Nasıl Kapatılır ve Devre Dışı Bırakılır

Windows 10’da Oyun Çubuğu Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Sponsorlu Bağlantılar

Windows 8.1 ve önceki Windows sürümleri, bilgisayarın ekranını kutudan çıkarmayı desteklemiyor. Oyunlar kaydetmek için üçüncü taraf uygulamaları kullanmak zorundaydık. Microsoft, Windows 10 ile bir ekran kayıt yardımcı programı tanıttı. Yardımcı program veya özellik, oyunları kutudan çıkartmak içindir. Oyun çubuğu, üçüncü taraf yazılımı olmadan kayıt ve yayın oyunları için Game DVR özelliğini kontrol etmenize yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Bir uygulama veya oyunu çalıştırırken, Oyun çubuğunu açmak için Windows logosu + G kısayol tuşuna basabilirsiniz. Belli bir programın ilk kez Game barını açmaya çalışırsanız “Evet, bu bir oyun” seçeneği ile “Oyun çubuğunu açmak istiyor musun?” Oyun çubuğunu görmek için “Evet, bu bir oyun” seçeneğini tıklayın.

Görebildiğiniz gibi, Oyun çubuğu Xbox‘a ev sahipliği yapıyor, ekran görüntüsünü alıyor, kayıt yapıyor, kayıt yapmaya başlıyor, yayınlıyor ve Oyun çubuğu ayarları simgeleri. Ekrandaki herhangi bir yeri tıkladığınızda, Oyun çubuğu kaybolur.

Dediğiniz gibi, Oyunlar kaydına ek olarak, diğer uygulamaları da kaydedebilirsiniz. Örneğin, VLC, Windows Media Player veya başka bir oynatıcıda oynatılan videoyu kaydedebilirsiniz. Oyun çubuğu kaydedilen tüm klipleri aşağıdaki klasöre depolar:

C:\Users\UserAccountName\Videos\Captures

Windows 10’da Oyun çubuğunu kapatma veya devre dışı bırakma

Oyun DVR‘si arka plan kayıtlarını da desteklemektedir. Oyunlarınızı yayın özelliğiyle de yayınlayabilirsiniz.

Oyun çubuğu kesinlikle Windows 10 ile getirilen en iyi özelliklerden biridir. Ancak, bir tutuş vardır. Oyunlar ve diğer uygulamaları yakalayabilmesine rağmen, masaüstünüzü, Dosya Gezgini’ni ve işletim sisteminin diğer bazı alanlarını kaydetmek için kullanılamaz. Bu nedenle, diğer üçüncü taraf ekran kayıt yardımcı programları gibi kullanamazsınız.

Bunun yanında, fazladan yetenekleri olan ücretsiz ve ticari üçüncü taraf uygulamaları bol miktarda var. PC oyunları düzenli olarak oyun kaydeden yerleşik özellik üzerinden gelişmiş üçüncü taraf kaydediciler kullanmayı tercih ediyor.

Oyunlar veya uygulamalar kaydetmezseniz, yanlışlıkla Windows logosu + G klavye kısayolu ile açılmaması için Oyun çubuğunu devre dışı bırakmak isteyebilirsiniz. Neyse ki, Oyun çubuğunu kapatmak mümkündür.

1. Adım: Ayarlar’ı açın. Oyun> Oyun çubuğu’na gidin.

2. Adım: Oyun çubuğunu devre dışı bırakmak için Oyun çubuğu seçeneğini kullanarak Kayıt oyunu kliplerini, ekran görüntülerini ve yayınını kapatın.

Umarım yardımcı olur.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
47 kez okundu

YORUM YAZIN


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.