Windows 10’da Mikrofonu Açma, Kapatma, Etkinleştirme, Devre Dışı Bırakma

Windows 10 PC’nizde mikrofonu etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak istiyor musunuz? Bu kılavuzda, Windows 10’da mikrofonu açmanın veya kapatmanın üç kolay yolunu göreceğiz. Birçok kullanıcı gizliliğinizi korumak için kullanılmadığında PC’nin fotoğraf makinesini ve mikrofonunu devre dışı bırakmayı tercih etmektedir. Diğerleri gibi, mikrofonu devre dışı bırakmak isterseniz, kolaylıkla yapabilirsiniz. Windows 10 çalıştıran bir bilgisayarda mikrofonu etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için üç kolay yolu aşağıda açıklanmıştır. Bu yöntemlerden hiçbiri üçüncü taraf yazılımı kullanmanızı gerektirmez.

Sponsorlu Bağlantılar

Windows 10’da Mikrofonu Etkinleştirme veya Devre Dışı Bırakma Yöntemleri

1) Aygıt Yöneticisi aracılığıyla mikrofonu açma veya kapatma

1. Adım: Aygıt Yöneticisi‘ni açın. Bunu yapmak için görev çubuğundaki Başlat düğmesine sağ tıklayın ve Aygıt Yöneticisi seçeneğini tıklayın.

2. Adım: Aygıt Yöneticisi penceresinde, ses girdileri ve çıktı ağacını genişletin.

3. Adım: Mikrofon girişini sağ tıklayın ve ardından Aygıtı devre dışı bırak seçeneğini tıklayın.

Onay iletişim kutusunu gördüğünüzde Evet düğmesine tıklayın.

Mikrofonu tekrar açmak için, mikrofona tekrar sağ tıklayın ve ardından Aygıtı etkinleştir seçeneğini tıklayın.

2) Denetim Masası’ndaki mikrofonu açma veya kapatma

1. Adım: Görev çubuğunun sistem tepsisindeki ses simgesini sağ tıklayın ve ardından Sesleri açmak için Sesler’i tıklayın.

2. Adım: Kayıt sekmesine tıklayarak geçin.

3. Adım: Mikrofon girişini sağ tıklayın ve kapatmak için Devre Dışı Bırak‘ı tıklayın. Bu kadar! Etkinleştirmek için mikrofona sağ tıklayın ve Etkinleştir‘i tıklayın.

3) Windows 10’da uygulamalar için mikrofonları devre dışı bırak

Yukarıda belirtilen uygulamalara ek olarak, yalnızca belirli uygulamaları veya tüm uygulamaları, Windows 10 bilgisayarınızdaki mikrofonu kullanmayı bırakabilirsiniz. Bu yöntemin klasik masaüstü programlarının mikrofonunuza erişmesini engelleyemediğini unutmayın. İşte bunu nasıl yapacağım.

1. Adım: Ayarlar uygulaması> Gizlilik> Mikrofon‘a gidin.

2. Adım: Mikrofon’un altında, tüm modern uygulamaların mikrofonu kullanmasını durdurmak için Uygulamalar mikrofonumu kullanmasına izin ver seçeneğini devre dışı bırakın. Belirli bir uygulamanın mikrofona erişmesini önlemek isterseniz, mikrofonunuzu kullanabilen uygulamaları seçin listesinde uygulama adına bakın ve seçeneği kapatın.

Umarım bu kılavuzu faydalı bulursunuz!

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
1458 kez okundu

YORUM YAZIN


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.