Windows 10’da Gece Işığını Otomatik Açma ve Kapatma

Bilgisayar ekranları, açıldıklarında mavimsi ışık yayar. Bu mavimsi ışık gündüzleri iyi görünse de, karanlık odalarda veya düşük ışıklı odalarda bakmak rahat değildir. Araştırmacılar, bilgisayar ekranının mavimsi ışığının uykunuzu da etkileyebileceğini söylüyorlar. Bilgisayar ekranınızın renk sıcaklığını günün saatine göre otomatik olarak değiştirmek için F.lux adlı özgür bir yazılım var. Araç gözlerinizi daha kolay hale getirmek ve daha iyi uyumanıza yardımcı olmak için gün batımında otomatik olarak daha sıcak bir renk ayarlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Windows 10’daki Creators Update (sürüm 1703) ile başlayarak, günün saatine dayalı olarak ekranın renk sıcaklığını otomatik olarak değiştirmek için Windows 10’da benzer bir özellik var. Yeni özellik, Windows 10’da Gece aydınlatması olarak adlandırılıyor.

Gece ışığı, Gece aydınlatma modunu otomatik olarak açmak ve kapatmak için iki seçenek sunar: manuel zamanlama ve gün batımı ile gündoğumu. Gün batımı ile gün doğumu seçeneğini kullandığınızda, Windows 10 otomatik olarak daha sıcak ekran ışığını günbatımına ayarlar (gün batımını ve gün batımı zamanlamalarını kontrol etmek için konumunuzu kullanır) ve gündüz aydınlığında Gece ışığı modunu kapatır.

İşte Windows 10’da Gece aydınlatma modunu nasıl otomatik olarak açıp kapatma.

NOT: Bu özelliği kullanmak için 1703 veya daha yüksek bir sürümü çalıştırıyor olmalısınız.

1) Otomatik olarak açma ve kapatma Gece ışığı (manuel zamanlama)

1. Adım: Ayarlar uygulamasını açın. Sistem> Ekran‘a gidin.

2. Adım: Parlaklık ve renk bölümünde, Gece ışığı özelliği için ayarlar sayfasını açmak için Gece ışığı ayarları bağlantısını tıklayın.

3. Adım: Resimlerde de görebileceğiniz gibi, Gece ışığı ayarları sayfası, Gece ışığı modunda renk sıcaklığını seçmenizi, Gece ışığı programlamanızı sağlar.

F.lux İndir

İndirdikten sonra Gece Işığı Programını açın. Saati ayarla seçeneğini belirleyin.

4. Adım: Gece ışığı özelliğini otomatik olarak açmak için bir zaman seçin ve ayrıca Gece ışığı özelliğini her gün otomatik olarak kapatmak için bir süre seçin. Bu kadar!

2) Gün batımında Gece ışığını açın ve gündoğumu kapatın

Bu, Gece ışığı özelliğini otomatik olarak açıp kapatmanın en iyi yoludur. Gündoğumu günbatımı yöntemi, gün batımı gerçekleştikten sonra Gece ışığı özelliğini otomatik olarak döndürür ve bu özelliği gün doğumunda etkinleştirir.

Özellik, konumunuzu kullanır, bu nedenle bu yöntemi kullanmak için konum servisini açık tutmanız gerekir.

1. Adım: Ayarlar uygulaması> Sistem> Ekran’a gidin.

2. Adım: Parlaklık ve renk bölümünde, Gece ışığı ayarları bağlantısını tıklayın.

3. Adım: Burada, Zamanlama bölümünde, Gece Programlı Işık seçeneğini etkinleştirin. Ve “Gün ışığında Gece ışığı programlamak için konum servislerini aç” mesajını görüyorsanız, konumu açmak için lütfen Konum ayarları bağlantısı (mesajın hemen altında gösterir, Değiştir düğmesini tıklayın ve ardından slaydı konuma getir’i tıklayın) seçeneğini görüyorsanız hizmet. Daha önce de belirtildiği gibi, bu özellik konum hizmeti gerektiriyor.

4. Adım: Güneşlenmeyi gündoğumu seçin seçeneği. Bu kadar! Bundan böyle, Windows 10 otomatik olarak gün batımında açılıyor ve özelliği gün doğarken kapatıyor.

İpucu: Gece modunun varsayılan rengini çok sıcak buluyorsanız, Ayarlar uygulaması> Sistem> Ekran> Gece aydınlatma modu ayarları> seçeneğine gidin ve daha az sıcak bir ışık ayarlamak için renk sıcaklık kaydırıcısını hareket ettirin.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
299 kez okundu

YORUM YAZIN


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.