Windows 10’da C / D Sabit Disk Alanını Boşaltmanın En İyi 7 Yolu

Disk alanı azalıyor mu? Bu kılavuzda önemsiz dosyaları silmek için yedi yolu bulacaksınız ve Windows 10‘da depolama alanı geri kazanmak için öğreneceğiniz 7 yolu göstereceğiz.

Sponsorlu Bağlantılar

İnternetten tonlarca dosya indirmeye devam ederken, çok fazla fotoğraf çekerken ve neredeyse her şeyin videosunu oluşturmaya devam ederken, sürücüler giderek büyüyor ve fiyatlar düşmeye devam ediyor olsa da, Windows 10 cihazlarımız üzerinde çok yer kaplıyor. Bu, sınırlı saklama alanı içeren düşük maliyetli cihazlar veya hala geleneksel dönen tabla sabit disklerinden (HDD) oldukça pahalı olan bir Katı Hal Sürücü (SSD) kullanırken daha fazla endişe vericidir.

Ancak, cihazınızda alan tükenmeye başlıyorsa, ilk adımınız sadece yeni bir sürücü almak demek değildir. Yapmanız gereken ilk şey, sahip olmadığınız önemsiz dosyaları, uygulamaları ve oyunları kaldırarak zaten sahip olduğunuz alanı optimize etmektir. Bu Windows 10 kılavuzunda, PC’nizde depolama alanını geri kazanmanın yedi yolunu bulacaksınız.

Windows 10’da sabit disk alanını boşaltmanın en iyi 7 yolu

1. Önemsiz dosyaları Depolama alanından silmek

Windows 10‘da Depolama alanı, yükseltmeden sonra önceki Windows 10 sürümü de dahil olmak üzere gereksiz dosyaları otomatik olarak cihazınızdan silerek yaklaşık 10GB alan veya daha fazla yer kaplayacak şekilde alanı boşaltmanıza olanak tanıyan temel seçenekleri içeren bir özelliktir.

Ayarları aç.

Sistem’i tıklayın.

Depolama alanını tıklayın.

Depolama alanı anlamında” alanını boşaltma şeklini değiştir bağlantısını tıklayın bağlantısını tıklayın.

Geçici dosyalar” altında, aşağıdakileri içeren, silmek istediğiniz dosyaları kontrol edin:

Uygulamalarımın kullanmadığı geçici dosyaları silin.

Geri dönüşüm kutusunda bulunan dosyaları 30 günden uzun süre silin.

Şimdi alanı boşaltın” altında, önceki Windows 10 yüklemesini silmek için bu seçeneği de seçebilirsiniz. Ancak, bu seçenek yalnızca yeni bir özellik güncellemesi yükledikten sonraki ilk on gün boyunca kullanılabilir. 30 gün içinde değişmeyen Dosyalar klasöründeki dosyaları silin.

Bu adımları tamamladıktan sonra alanı hemen boşaltmak için Şimdi temizle düğmesini tıklayabilirsiniz. Bu özelliği kullanmak için Depolama alanı algılama geçiş anahtarı’nı açmanız gerekmez; ancak bu özelliği kullanırsanız, cihazınız boşaldığında önemsiz dosyaları otomatik olarak silmek için bu özelliği etkinleştirmiş olursunuz.

2. Önemsiz sistem dosyalarını Disk Temizleme’yi kullanarak silin

Dosya Gezgini‘ni açın.

“Bu PC” üzerinde, ana sistem sürücüsünü sağ tıklatın (C yada D) ve Özellikler’i seçin.

Disk Temizleme düğmesini tıklatın.

Sistem dosyalarını temizle düğmesini tıklayın.

Alanı boşaltmak için aşağıdakileri içeren silmek istediğiniz dosyaları seçin:

  • Windows Update Temizleme.
  • Windows yükseltme günlük dosyaları.
  • İndirilen Program Dosyaları.
  • Geçici internet dosyaları.
  • Sistem, Windows Hata Bildirimi oluşturdu.
  • Teslimat Optimizasyon Dosyaları.
  • Geridönüşüm kutusu.
  • Geçici dosyalar.
  • Geçici Windows Yükleme Dosyaları.
  • Önceki Windows yükleme(ler) i.

NOT: Seçebileceğiniz mevcut seçenekler farklı olabilir. Örneğin, Windows 10 önceki sürümü zaten sildiyse, “Önceki Windows yükleme (ler) i” seçeneğini bulamazsınız.

Tamam’ı tıklayın.

Dosyaları Sil’i tıklayın.

Adımları tamamladıktan sonra, dosyaların kullandığı alana bağlı olarak, daha değerli dosyaları saklamak için daha fazla alana sahip olursunuz.

3. Hiç kullanmadığınız uygulamaları ve oyunları kaldırın

Kullanmadığınız, bilgisayarınızla önceden kurulu olarak gelen veya el ile yüklediyseniz ancak yalnızca bir kez kullandığınız uygulamaları kaldırmak, bir miktar ek alanı geri kazanmanıza yardımcı olabilir.

Ayrıca, Microsoft Mağazasından veya diğer kaynaklardan yüklediğiniz oyunlar, çok fazla depolama alanı tüketir; bu nedenle, artık en azından oynamadığınız kaynakların kaldırılması iyi bir fikirdir.

Ayarları aç.

Uygulamalar’ı tıklayın.

Uygulamalar ve özellikler’i tıklayın.

Uygulamayı veya oyunu seçin ve Kaldır düğmesini tıklayın.

Hızlı İpucu: Sırala açılır menüsünü kullanın ve boyutlara göre uygulamaları ve oyunları listelemek için Boyut’u seçin; bu, kaldırmayı düşünmeniz gereken öğeleri bulmak biraz daha kolaylaştırır.

Onaylamak için Yeniden Kaldır düğmesini tıklayın.

Adımları tamamladıktan sonra, cihazınıza yüklemiş olabileceğiniz daha fazla oyunu ve uygulamayı kaldırmak için aynı talimatları tekrarlayabilirsiniz.

4. OneDrive Dosyaları İsteğe Bağlı özelliği kullanın

OneDrive Files On-Demand, onları senkronize etmeden ve yerel depolama alanını kullanmadan File Explorer kullanarak bulutta depolanan dosyalarınıza erişmenizi sağlayan Sonbahar Oluşturan Güncellemesi ile Windows 10’a getirilen yeni bir özelliktir.

Boş alanınız tükendiğinde, dosyalarınızı OneDrive’a yüklemek ve tutmak için On Demand Dosyalarını kullanmak ve bunları yalnızca ihtiyaç duyduğunuz zaman indirmek mümkündür.

OneDrive Dosyalarını İsteğe Bağlı Etkinleştirme

Bildirim alanındaki OneDrive bulutu simgesini sağ tıklatın ve Ayarlar’ı seçin.

Ayarlar sekmesini tıklayın.

“İsteğe Bağlı Dosyalar” altında, özelliği etkinleştirmek için kullandığınız alanı kaydedin ve dosyaları indirin.

Tamam’ı tıklayın.

Alanı boşaltma:

İsteğe bağlı Dosyaları etkinleştirdikten sonra, dosyalarınızı OneDrive klasörüne taşıyabilir ve alanı boşaltmak için bunları yalnızca çevrimiçi olarak kullanılabilir hale getirebilirsiniz.

OneDrive klasörünü açın.

Seçimi sağ tıklatın ve Alanı boşalt’ı seçin.

Yalnızca bulutta kalacak dosyaları ve klasörleri seçin.

Daha önce OneDrive’da saklanan dosyalar için alan boşaltmanın yanı sıra, daha fazla dosyayı hesabınızın varsayılan klasörlerinden OneDrive klasörüne taşıyarak daha fazla alan yaratabilir ve daha sonra alanı boşaltmak için yukarıda belirtilen aynı adımları kullanabilirsiniz.

Adımları tamamladıktan sonra, Dosya Gezgini’ni kullanarak dosyalarınıza erişebilirsiniz; ancak, mavi kenarlıklar simgesine sahip beyaz bir bulutla birlikte görünecektir ve bunları açmak için bir internet bağlantınızın olması gerekecektir. Sadece OneDrive’ın ücretsiz sürümünü kullanıyorsanız bulutta en fazla 5 GB depolama alanı saklayabileceğinizi belirtmek isteriz. Daha fazla depolama alanı kullanmak için bir abonelik almanız gerekir.

5. Kompakt OS kullanarak Windows 10 ayak izini azaltın

Kompakt işletim sistemi, kurulum dosyalarını ve dahili masaüstü uygulamalarını sıkıştırıp yerden tasarruf sağlayan ve alanı genişleten Windows 10 ile sunulan bir araçtır.

Uyarı: Bu, sistem dosyalarını değiştirdiğinizi ve bu aracı kullanmanın güvenli olmasına rağmen kötü şeyler olduğunu her zaman hatırlatan bir hatırlatıcıdır. Devam etmeden önce PC’nizi tam yedeklemeniz önerilir.

Başlat’ı açın.

Komut İstemi’ni ara, sonuca sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır’ı seçin.

Windows 10 ve uygulamaları sıkıştırmak için aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın: Compact.exe /CompactOS:always

Adımları tamamladıktan sonra Compact OS, 10 ila 20 dakika arasında bir süre alabilen işlemi başlayacak ve en iyi şey cihazınızı yeniden başlatmanızın gerekmemesi.

İstediğiniz zaman, aynı talimatları kullanarak değişiklikleri geri alabilirsiniz, ancak adım 3’te Compact.exe /CompactOS:never komutunu kullanın: seçeneğini belirleyin ve Enter tuşuna basın.

Bu yöntemi kullanarak yaklaşık 2GB geri kazanacaksınız, ancak alan miktarı kurulum başına değişecektir. Bu yöntem belirgin bir performansı etkilemeyecek olsa da, yalnızca bu ayarı sınırlı bir saklama alanındaki bir aygıta veya başka bir seçeneğiniz olmadığında düşünmelisiniz.

6. Windows 10’da Hazırda Bekletme Modunu Devre Dışı Bırak

Hazırda bekleme, içeriği belleğe sabit diske kaydeden ve geçerli oturumunuzu kaybetmeden cihazınızı tamamen kapatmanıza olanak tanıyan bir özelliktir. Hazırda bekletme yararlı bir özellik olsa da, içeriği sabit diskteki hiberfil.sys dosyasına RAM’de kaydetmek için birkaç gigabayt alan gerekir.

Bilgisayarınızdaki kullanılabilir saklama alanını optimize etmek istiyorsanız alanı boşaltmak için bu özelliği devre dışı bırakabilirsiniz.

Başlat’ı açın.

Komut İstemi’ni ara, sonuca sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır’ı seçin.

Hazırda Bekletme durumunu kapatmak için aşağıdaki komutu yazıp Enter tuşuna basın: powercfg /hibernate off

Bu özelliği kapatan tek sorun, Hazırda Bekletme modunu kullanma yeteneğini kaybedeceğiniz, ancak depolama alanınız azaldıkça uygun bir seçenektir ve anında yer ihtiyacınız var.

7. Dosyaları, uygulamaları ve oyunları harici sabit sürücüye taşıyın

Bu kılavuzun başında, depolama sınırlamasının üstesinden gelmek için harici bir sabit disk almayacağımızı söyledik, ancak tüm yöntemleri denedikten sonra hala düşük kapasiteye sahipseniz yeni bir sürücü bulmayı düşünmelisiniz.

Harici bir sürücü kullanarak, mevcut dosyaları taşıyabilir ve Windows 10’u yeni veriyi yeni saklama alanına depolayacak şekilde yapılandırabilirsiniz. Ayrıca, ana sistem sürücüsünde daha fazla yer açmak için belirli Microsoft Store uygulamalarını ve oyunları yeni sabit sürücüye taşıyabilirsiniz.

Varolan dosyaları yeni bir yere taşıma

Çıkarılabilir sürücüyü bağlayın.

Dosya Gezgini’ni açın.

Taşımak istediğiniz dosya ve klasörlerin bulunduğu klasöre gidin.

Taşınmak istediğiniz öğeleri seçin.

“Ev” sekmesinde Taşı düğmesini tıklayın.

Choose location seçeneğini seçin.

Yeni sürücüyü seçin.

Taşı düğmesini tıklayın.

Diğer konumları yeni harici sürücüye taşımak için adımları tekrar etmeniz gerekecek.

Yeni dosyaları yeni bir sürücüye kaydetme

Dosyaları otomatik olarak yeni bir konuma kaydetmek için aşağıdaki adımları kullanabilirsiniz:

Çıkarılabilir sürücüyü bağlayın.

Ayarları aç.

Sistem’i tıklayın.

Depolama alanını tıklayın.

“Daha fazla depolama ayarları” nın altında, Yeni içeriğin kaydedildiği yer değiştir bağlantısını tıklayın.

Açılır menüyü kullanarak, her bir içerik türü için dosyaları otomatik olarak kaydetmek için Windows 10’un kullanması gereken konumu seçin.

Adımları kullandıktan sonra ilerleyerek, Windows 10 ve desteklenen uygulamalar dosyaları belirtilen yeni konuma kaydeder.

Uygulamaları ve oyunları yeni bir sürücüye taşıma

Çıkarılabilir sürücüyü bağlayın. Ayarları aç. Uygulamalar’ı tıklayın. Uygulamalar ve özellikler’i tıklayın. Bir uygulama veya oyun seçin. Taşı altını tıklayın. Yeni konumu seçmek için açılır menüyü kullanın. Taşı düğmesini tıklayın.

Daha fazla öğeyi harici sürücüye taşımak için adımları tekrar etmeniz gerekecek. Bu seçeneklerden herhangi birini kullanan tek uyarı, harici depolama biriminin her zaman bağlı olmasıdır.

Bilgisayarınızda depolama alanını geri kazanmanın başka yollarını biliyor musunuz? Tavsiyelerinizi yorumlarınızda paylaşın.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
51 kez okundu

YORUM YAZIN


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.