Windows 10 Güncelleme Hatası Kodu 0x8024a105 Nasıl Düzeltilir (4 Yöntem)

Microsoft, düzenli aralıklarla Windows işletim sistemini sürekli olarak geliştirmektedir. Neredeyse her ay Windows’unuz otomatik olarak kendini günceller. Bazen, Windows 10 kendisini güncellerken kod hatası diyerek görebilirsiniz ve durdurabilirsiniz; “Güncelleştirmeleri yüklerken bazı sorunlar vardı, ancak daha sonra tekrar deneyeceğiz. Bu hata kodu da bu ise (0x8024a105) o zaman çözüm yollarını aşağıda bulabileceksiniz”. Bu Windows güncelleme hatası 0x8024a105, KB4020102’yi indirdiğinizde genellikle ortaya çıkar, ancak bununla sınırlı değildir. Windows 10 güncelleme hatası (0x8024a105) görmenin pek çok nedeni var ve  bu Windows 10 güncelleştirme hata düzeltmesinin kolayca iyileştirilebileceğinden emin olabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Windows 10 Güncelleştirme Hatası 0x8024a105 Düzeltme

1. Windows Update Sorun Giderici’yi çalıştırın:

0x8024a105 Windows 10 güncelleme hatasını düzeltmek için Windows güncelleme sorun gidericisini çalıştırabilirsiniz. Bu sorun giderici birçok Windows 10 düzeltmesini çözebilir. Ama önce;

Windows 10 sorun gidericisini indirin. Kurulum sırasında talimatları takip edin.

Windows Update Sorun Giderici’yi çalıştırın. Bu işlem tamamlandıktan sonra, Windows Update’i çalıştırın.

2. Bilgisayarınızı Yeniden Başlatın:

Sorun giderme işlemi Windows 10 güncelleme hatasını düzeltmezse. O zaman PC’nizi yeniden başlatmanız muhtemelen en iyisidir. Çoğu zaman Windows güncelleme hatasını düzeltir. Ancak bu işlem biraz zaman alıyor bu yüzden sabırlı olun.

3. İnternet Bağlantınızı Değiştirin:

Bazı durumlarda PC’nizin yeniden başlatılması (0x8024a105) hatasını düzeltmez. Bu yüzden bu senaryoda İnternet bağlantınızı değiştirmeye çalışın. Örneğin, kablolu İnternet bağlantısı kullanıyorsanız, WiFi bağlantısıyla değiştirin ve eğer zaten kablosuzysanız, Cat5 kablosuyla bağlayın.

4. Windows Güncelleme Bileşenlerini el ile Sıfırlama:

Bu çözüm biraz zaman alıyor ve sizin de odak noktanız. Bu yüzden yukarıdaki 3 yöntem işe yaramadıysa, Windows güncellemesini manuel olarak sıfırlamayı deneyin ve işlemi tamamladığınızda işlemi yeniden başlatın.

Windows 10 güncelleme hata kodunu düzeltmek için, 0x8024a105 aşağıdaki adımları izleyin;

Bu süreçte komut istemi lazım olacak. Çalıştırmak için Windows + R tuşlarına aynı anda basın ve “cmd” yazın, “Enter” tuşuna basın. Şimdi komut istemi penceresi açılacaktır.

Şimdi 0x8024a105 hatasını düzeltmek için BITS, Kriptografik (Cryptographic), MSI Yükleyici (MSI Installer) ve Windows Update Hizmetlerini (Windows Update Services) durdurmanız gerekir. Bunu yapmak için bu komutları komut istemine yazın ve her seferinde “Enter” tuşuna basın.

 • wuauserv
 • cryptSvc
 • bits
 • msiserver ; bu dördününde ağ bağlantısını kesin.

Bunun için de;

 • net stop wuauserv
 • net stop cryptSvc
 • net stop bits
 • net stop msiserver şeklinde komutları girin.

Şimdi SoftwareDistribution klasörünü temizleyin ve Cartoon2 klasörünü yeniden adlandırın. Bunu tekrar yapmak için bu komutları yazın ve “Enter” tuşuna basın.

 • ren C:\Windows\SoftwareDistribution SoftwareDistribution.old
 • ren C:\Windows\System32\catroot2 Catroot2.old

Bu klasörleri yeniden adlandırdıktan sonra, BITS, Kriptografik, MSI Yükleyici ve Windows Update Hizmetlerini yeniden başlatma zamanı.

Bunu yapmak için, Komut İstemi’nde aşağıdaki komutları yazın. Her komutu yazdıktan sonra “Enter” tuşuna basın.

 • net start wuauserv
 • net start cryptSvc
 • net start bits
 • net start msiserver

İşiniz bittiğinde Çık (Exit) yazın ve “Enter” tuşuna basın, ardından Komut İstemi‘ni kapatın. Şimdi bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bu son adımda 0x8024a105 Windows güncelleme hatasının çözüleceğini düşünüyorum.

Şimdi sıra sizde, bize hangi çözümün işe yaradığını söyleyin.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
88 kez okundu

YORUM YAZIN


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.