TCC / LE: Windows Komut İstemi için Ücretsiz Alternatif Araç

Microsoft, Windows’da (cmd.exe) eski komut istemini daha da geliştirmekten vazgeçtiğinden beri yıllar geçti. Bunun nedeni, tüm kaynaklarını, Microsoft PowerShell’in geliştirilmesinde kullanmasıdır, ki bu da karşılaştırmada kesinlikle çok daha güçlüdür. Ancak, PowerShell’i öğrenmek istemiyorsanız ve eski komut istemine bağlı kalmak istiyorsanız, TCC / LE’yi bir alternatif veya hatta bunun yerine bile kullanabilirsiniz. TCC / LE ücretsiz olarak sınırlı da olsa, cmd.exe’nin zaten sunduğu tüm özelliklerin üstünde yüzlerce ekstra komut ve değişkene sahip komut sistemidir. Bu komutlardan bazıları gerçekten çok yararlı ve çağlar çağın komutunu modern çağa atıyor. Örneğin, belirli bir dosya türünü açmak için kullanılan varsayılan programları ayarlayabileceğiniz FTYPE gibi komutlara sahiptir. Bir başka komut, PC’nizdeki herhangi bir sürücüdeki toplam, kullanılmış ve boş alanı hızlı bir şekilde görüntüleyebilir (DIR komutunu kullanmanıza ve aklınızda hesaplamaya gerek yoktur). Basit COPY komutu, dosyalarınızı FTP sunucularına da kopyalayabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

TCC / LE’nin geriye dönük uyumluluğu var. Bu, CMD kabuğunda çalışan tüm komutların ve programların da TCC / LE’de çalışacağı anlamına gelir. Tüm bu yıllarda Windows komut istemiyle ilgili öğrendiğiniz şeylerin tümü boşa harcanmayacaktır. Daha önce olduğu gibi tüm komutları deneyebilirsiniz. CMD kabuğundan tüm komutları desteklemenin yanı sıra (toplamda 40’tan az komut), TCC / LE ekstra komutlar ekler ve size 111 komutun gücünü verir.

TCC / LE ayrıca komut dosyalarını da destekler. 111 komutlarına ek olarak, toplu komut dosyalarınızı oluşturmak için 140 işlev, 97 değişken ve tüm iyi bilinen kontrol yapıları (If-Then-Else, Switch, Do, döngüler vb.) Sunar. TCC / LE ile çok daha güçlü komut dosyaları oluşturabileceksiniz.

Sonuç: TCC / LE, Windows’daki eski CMD kabuğunun güçlü ve eksiksiz bir yedeğidir. Yeni ve geliştirilmiş komutlarla size rehberlik edecek kapsamlı bir yardım dosyasıyla birlikte gelir.

NOT: TCC / LE, Microsoft XP (SP2 veya üstü), 2003, Vista, 2008, Windows 7, Windows 8, Server 2012 ve Windows 10’un 64 bit sürümleri de dahil olmak üzere herhangi bir sürümü ile uyumludur. TCC / LE, 32 bit ve 64 bit sürümlerde kullanılabilir.

TCC/LE İndir

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
130 kez okundu

YORUM YAZIN


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.