SDelete Windows 8, 10’da Dosyaları Kalıcı Olarak Siler

Windows 8, 8.1 veya 10’daki tüm dosyaların kaldırılmasına karşı etkili olduğunu düşündüğünüz Shift + Delete klavye birleşimi, yalnızca Windows Geri Dönüşüm Kutusu’nu boşaltır ve dosyalar gerçekten silinmez. Windows dosyalar için yalnızca dosya dizinini kaldırır. Bir dosyayı silmek isterseniz, Microsoft tarafından sağlanan Sysinternals araçlarından biri olan SDelete yazılımını kullanabilirsiniz. Özel nitelikleri olmayan bir dosyanın güvenli bir şekilde silinmesi nispeten basittir. Daha da zor olan, Windows NT / 2K sıkıştırılmış, şifrelenmiş ve seyrek dosyaları güvenli bir şekilde silerek ve disk boş alanlarını güvenli bir şekilde temizlemektir. Sıkıştırılmış, şifrelenmiş ve seyrek 16 kümeli bloklarda NTFS tarafından yönetilmektedir. Bir program, NTFS bu tür bir dosyanın varolan bir bölümüne yazarsa, yeni verileri depolamak için diskte yeni alan ayırır ve yeni veriler yazıldıktan sonra, dosya tarafından önceden saklanan kümeleri ayırır. NTFS, bu bütünleyici yaklaşımı, veri bütünlüğü ile ilgili nedenlerle ve sıkıştırılmış ve seyrek dosyalar durumunda, yeni bir tahsisin var olandan daha büyük olması durumunda (yeni sıkıştırılmış veriler eski sıkıştırılmış verilerden daha büyüktür) alır. Böylece, böyle bir dosyanın üzerine yazmak, dosyanın içeriğini diskten silmede başarılı olmaz.

Sponsorlu Bağlantılar

SDelete, diskteki boş alanın içeriğinin üzerine yazarak, hiç kimsenin diskin içerdiği silinmiş verileri kurtaramayacağı bir komut satırı yardımcı programıdır. Hangi disk kümelerinin silinmiş verileri tuttuğunu görmek için Windows birleştirme API’sine güvenir.

SDelete ile kullanabileceğiniz komut satırları şunlardır:

-a: Salt Okunur özniteliğini kaldır.

-c: Boş alanı temizle.

-p geçer: Üzerine yazma sayısını belirtir (varsayılan 1’dir).

-q: Hataları yazdırmayın (Sessiz).

-s veya -r: Recurse alt dizinleri.

-z: Sıfır boş alan (sanal disk optimizasyonu için iyi).

SDelete yazılımını kullanarak, aranan dosyaları komut satırından kalıcı olarak silebileceksiniz.

Bazı kullanıcılar, kalıcı olarak bazı dosyaları silmek için Windows 8, 8.1 veya 10 cihazlarında SDelete ihtiyaç duymayabilir. Bu araç, kullanımı en kolay olanı değildir ve bu durumda, daha az yetenekli kullanıcılar, kullanırken bazı zorluklarla karşılaşabilir.

SDelete İndir

Bu makalenin bir şekilde dosyalarınızı kalıcı olarak silmenize yardımcı olması durumunda yorumlarda bize bildirin.

Dosyaları Kalıcı Olarak Silmek ve Veri Kurtarmalarını Önlemek için 10 Ücretsiz Araç

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
137 kez okundu

YORUM YAZIN


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.