Password Safe Nasıl Kullanılır (Resimli Anlatım)

Şifre yöneticileri biz kullanıcılar için oldukça önemli bir husustur. Özellikle de çoklu hesabı olanlar için (ki şu anda 3 hesaptan aşağı kullanan yoktur diye düşünüyorum) şifrelerini hem koruma altına alacakları hem de unutma gibi bir sorundan kurtulmalarına yardımcı olacak. Şifreleri, parolaları unutmak sorun olmayabilir. Çünkü platformlar şifre unutulması halinde şifrelerini kurtarmalarına yardımcı olmak amacıyla gerekli prosedürleri barındırmaktadır. Ancak bu işlem yine de sinir bozucu bir hal alabilmektedir. Benim size hakkında bilgi vereceğim programın ismi Password Safe. Bu şifre yöneticisi ile şifrelerinizi koruma altına alacak ve rahat edeceksiniz. Programın başlıca çalışma şekli hesaplarınızı için oluşturmuş olduğunuz parolalarınızı Ana Parola ile koruyacaksınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Password Safe şifre yöneticisi nasıl kullanılır?

Adım 1) İlk önce programın exe dosyasını indirin.

Password Safe İndir

Adım 2) Programı indirdikten sonra exe dosyasına tıklayarak açın ve açılan pencerede evet diyerek çalıştırın.

Adım 3) Aşağıdaki pencerede ki gibi dil seçeneğini seçenekler arasından seçin.

Adım 4) Sözleşmeyi Kabul Ediyorum tıklayarak işleme devam edin.

Adım 5) Eğer kendi bilgisayarınızda kullanmak istiyor iseniz o zaman Normal seçeneğini tıklayarak devam edin. Yok eğer Taşınabilir (Portable) sürüm şeklinde kullanmak istiyorsanız ise o zaman ikinci seçeneği tıklayın.

Adım 6) Bu adımda biraz dikkatli olmanız gerekiyor. Program bir takım bileşenleri belirlemenizi istemektedir. Örnek olarak program “Otomatik olarak başlat, başlat menüsünde göster, kaydırma kısayolu ve masaüstüne kısayol ekle” gibi seçenekleri kendisi otomatik olarak seçmiştir. Eğer kurulmasını istemediğiniz bileşen var ise o zaman sol tarafında yer alan işareti tıklayarak kaldırın.

Ayrıca hangi dilde kurulum yapmak istiyorsanız ise onu seçin. Meselan ben Türkçe seçeneğini işaretledim. Tabi isterseniz ise Türkçe dışında farklı bir dilde seçebilir yada bütün hepsini işaretliye bilirsiniz.

Gerekli bileşenleri seçtikten sonra İleri tıklayın.

Adım 7) Burada hangi sürücüye kurulmasını istiyorsanız ise seçin. Daha sonra Kur tıklayın ve kurmaya başlasın.

Program kurulduktan sonra aşağıda olduğu gibi isterseniz ise Ayrıntıları Göster tıklayarak detayları görün ve ardından Kapat tıklayın.

Adım 8) Burada bilgisayarınızın Masaüstüne kurulan kısayolu tıklayarak başlatın.

Kasa Oluşturma ve Açma

Kullanıcıların tüm parolaları tek bir “güvenli” (şifre veritabanı) içinde depolamasına ya da farklı amaçlar için birden fazla veri tabanı oluşturmak (örneğin, iş için bir, kişisel kullanım için bir tane) oluşturmak için Password Safe kullanır.

Aynı Veritabanı Güvenli Sürümü yüklendiği sürece bağımsız olarak her veritabanı taşınabilir ve farklı sistemlerde kullanılabilir. Veritabanları, ana şifreden türetilmiş bir şifreleme anahtarı ile şifrelenir (ana şifre, ancak veritabanında herhangi bir biçimde tutulmaz).

Password Safe’i ilk defa kullanıyorsanız Yeni Veritabanı düğmesine basın. Parola veritabanınızın adını ve yerini seçmeniz istenecektir (varsayılan, “pwsafe.psafe3”, ince). Ardından, yeni kasanızın içeriğini şifrelemek ve kilitlemek için kullanılan bir ana şifre girmeniz istenir.

Yeni Veritabanı Oluşturma

Yeni bir veritabanı oluşturulmanın iki yolu vardır. Program başlatıldığında Güvenli Kombinasyon Giriş iletişim kutusundan Yeni Veritabanı‘nı tıklatarak veya Password Safe’yi açtıktan sonra Dosya> Yeni Veritabanı menüsünden. Her iki yöntemi kullanmak Güvenli Kombinasyon Kurulumu iletişim kutusunun görüntülenmesine neden olur.

NOT: Varsayılan olarak, Password Safe, veritabanını son kullanılanı gösterir ve bunun için bir kombinasyon sorusu görüntüler. Birden fazla veritabanı kullanıyorsanız, açılır listeyi kullanarak aralarında seçim yapabilirsiniz. Alternatif olarak, açmak için veritabanının yolunu yazabilir veya bir Dosya iletişim kutusundan elips (“…”) düğmesine basarak seçebilirsiniz. Bir veritabanı açık olduğunda Dosya Menüsünden Veritabanı Aç komutu ile başka bir veritabanına geçebilirsiniz.

Adım 9)

Saklanan Parolaları Kullanma

Password Safe, kayıtlı isimleri ve şifreleri kullanmak için çeşitli mekanizmalar sağlar. Çoğu kullanıcının adını veya parolasını panoya kopyalamayı ve ardından bilgileri gerekli girdi alanına yapıştırmayı gerektirir. Password Safe, kullanıcı adı ve parolanın web formuna girilmesini otomatikleştiren bir işlev olan Otomatik Tür sağlar.

  1. Parola Güvenliğini Aç
  2. Kullanmak istediğiniz kullanıcı adını / şifre girişini seçin

Kullanıcı adı:

Araç çubuğundan kullanıcı adı simgesini seçin veya sağ tıklayın ve kullanıcı adını panoya kopyala’yı seçin veya Ctrl + U tuşlarını kullanın ve ardından kullanıcı adını istediğiniz alana yapıştırın.

Parola:

Araç çubuğundan şifre simgesini seçin veya sağ tıklayın ve şifreyi panoya kopyala’yı seçin veya Ctrl + C’yi kullanın ve ardından şifreyi istediğiniz alana yapıştırın.

NOT: Kullanıcı adları ve şifreler aynı zamanda Düzen menüsündeki seçenekler aracılığıyla panoya kopyalanabilir, ancak dürüst olalım, bu çok fazla tıklama anlamına geliyor.

Hızlı Başlangıç ​​Kılavuzu

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
244 kez okundu

YORUM YAZIN


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.