Komut İstemi (CMD) Nedir? Komut İstemine Nasıl Erişilir, Açılır ve Nasıl Kullanılır?

Komut İstemi (CMD / CMD.Exe) Nedir?

Komut İstemi, çoğu Windows işletim sisteminde kullanılabilen bir komut satırı yorumlayıcısı uygulamasıdır. Girilen komutları yürütmek için kullanılır. Bu komutların çoğu, komut dosyaları ve toplu iş dosyaları aracılığıyla görevleri otomatikleştirir, gelişmiş yönetimsel işlevler gerçekleştirir ve belirli Windows sorunları türlerini giderir veya çözer. Komut İstemi resmi olarak Windows Komut İşlemcisi olarak adlandırılır, ancak bazen komut kabuğu veya cmd komut satırı veya cmd.exe dosya adıyla da anılır. Komut İstemi bazen yanlış “DOS istemi” veya MS-DOS kendisi olarak adlandırılır. Komut İstemi, MS-DOS’ta bulunan komut satırı yeteneklerinin çoğunu öykünen bir Windows programıdır, ancak MS-DOS değildir.

Sponsorlu Bağlantılar

Komut İstemine Nasıl Erişilir:

Komut İstemi’ni, Windows sürümüne bağlı olarak Başlat menüsünde veya Uygulamalar ekranında bulunan Komut İstemi kısayolu aracılığıyla açarsınız. Komut İstemi’ne erişmenin başka bir yolu, cmd Çalıştır komutuyla veya C: \ Windows \ system32 \ cmd.exe adresindeki özgün konumudur, ancak kısayolu kullanmak daha hızlıdır.

NOT: Pek çok komut sadece Komut İstemi yönetici olarak çalıştırılıyorsa çalıştırılabilir.

Komut İstemi Nasıl Kullanılır:

Komut İstemi‘ni kullanmak için, isteğe bağlı parametrelerle birlikte geçerli bir Komut İstemi komutu girersiniz. Komut İstemi daha sonra girilen komutu çalıştırır ve Windows’da gerçekleştirilecek şekilde tasarlanan görevi veya işlevi gerçekleştirir.

Komut İstemi’nde çok sayıda komut var, ancak bunların kullanılabilirliği işletim sisteminden işletim sistemine farklılık gösteriyor. Burada hangi Komut İstemi komutlarının belirli bir işletim sistemi ile uyumlu olduğunu görebilirsiniz:

  • Windows 8 Commands
  • Windows 7 Commands
  • Windows Vista Commands
  • Windows XP Commands

Komutlar tam olarak Komut İstemi’ne girilmelidir. Yanlış sözdizimi veya yanlış yazım, komutun başarısız olmasına veya daha kötüye gitmesine neden olabilir; yanlış komut komutu yanlış şekilde çalıştırabilir.

Komut İstemi ile Neler Yapılabilir?

Komut istemi, Windows işletim sistemi içindeki en güçlü araçlardan biridir. Kullanıcıların bir GUI ile yapabileceğiniz hemen hemen her şeyi yapabilmelerini sağlar. Dosyaları kopyalayabilir, taşıyabilir ve silebilir, hatta silinemez klasörler oluşturabilirsiniz. Komut istemi, bilgisayarla etkileşimde bulunmanın tek yolu olarak kullanılmıştı, bu yüzden sistemin bir şey yapmasını sağlamak için basit bir sözdizimi olan basit bir komut dizisi kullanıldı.

Komut İstemi Durumu:

Komut İstemi, Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP ve Windows 2000 ile Windows Server 2012, 2008 ve 2003‘ü içeren her Windows NT tabanlı işletim sisteminde kullanılabilir.

Son olarak Windows sürümlerinde bulunan gelişmiş bir komut satırı yorumlayıcısı olan Windows PowerShell, Komut İstemi’nde kullanılabilen komut yürütme yeteneklerini tamamlar. Windows PowerShell, Windows’un gelecekteki bir sürümünün sonunda Komut İstemi’ni değiştirebilir.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
320 kez okundu

YORUM YAZIN


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.