Klavye Otomatik İngilizce Oluyor Kesin Çözümü (Resimli Anlatım)

Windows bilgisayarın klavyesi Türkçe olarak ayarlanmışken birden İngilizce oluyor. Bu sorun oldukça can sıkıcı bir hal almış durumda. Bu sorun size Türkçe dil seçeneğini belirledikten sonra klavye ile işlem yaparken birden dil değişiyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Dil seçeneği değişiyor sorunu ile ilgili en çok karşımıza çıkan sorular şu şekilde; klavye İngilizce oluyor, klavye kendiliğinden İngilizce oluyor, klavye İngilizce oldu, laptop klavye İngilizce oldu, klavye otomatik İngilizce oluyor, klavye sürekli İngilizce oluyor gibi daha bir çok sorunla karşılaşılmaktadır. Bunun için bende size kesin bir şekilde çözüm yolunu göstereceğim.

NOT: Format attıktan sonra otomatik olarak iki farklı dil seçeneği karşımıza çıkıyor. Yani görev çubuğunda yer alan dil menüsünde Türkçe ve İngilizce seçenekleri mevcut oluyor. Bundan sonrada sık sık karşınıza yukarıdaki sorunlar çıkıyor. Yani dilin İngilizce olma sorunu. Bu aslında sizden kaynaklı bir durum. Klavyedeki her tuşu sıklıkla kullanıyor iseniz o zaman bu sorunla daha çok karşılaşırsınız. Çünkü dil değişmesine neden olan sorun ” klavye kısayolunu kullanmanız yada yanlışlıkla tıklamanızdan” kaynaklı bir durumdur. Dil seçenekleri arasında geçiş yapan Sol Alt + Shift tuşlarına aynı andan bastığınızda dil seçeneği değişmektedir. İşte bundan kurtulmak için aşağıdaki işlemleri uygulayarak İngilizce dil seçeneğini kaldırın ve bu durumdan kurtulun.

Windows’da dil seçeneği Türkçe iken İngilizce oluyor sorunu ve çözüm yolu:

İlk önce “Görev Çubuğunda” yer alan dil seçeneği menüsüne tıklayın. Ekranın sağ alt köşesinde yer alıyor.

Sonra ekran gördüğünüz gibi aşağıya bakan küçük ok işaretine tıklayarak menüyü açın ve “Ayarlar” seçeneğine tıklayın.

Karşınıza aşağıdaki ekran çıkacak. Bu pencerede hem Türkçe hemde İngilizce klavyelerini göreceksiniz.

Sonraki aşamada resimde göreceğiniz gibi İngilizce (Amerikan) klavye seçeneğine tıklayarak mavi renk olsun ve sağdaki ” Kaldır” seçeneği aktif hale gelsin. Aktif olduktan sonra tıklayarak kaldırın ve “Tamam” diyerek işlemi bitirin.

Artık aşağıdaki resimdeki gibi klavye seçenekleri arasında sadece Türkçe kaldığı için artık hiç bir şekilde klavye İngilizce veya başka dile geçiş yapamaz. Böylece otomatik olarak İngilizce olan klavye sorunu ortadan kalkmış olacak.

Klavyeye İngilizce vb Dil Ekleme Nasıl Yapılır

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
111 kez okundu

YORUM YAZIN


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.