İnternetten Müzik, Program, Video vb Dosyaları Güvenle Nasıl İndiririm

Günümüzde İnternet hayatımızın en önemli parçalarından birisi olarak hayatımızda ki yerini almış bulunuyor. Hal böyle olunca her an için içli dışlı olduğumuz İnternet dünyasını faydalı amaçlarımız için kullanmaktayız (Tabi virüs yayan ve Dünya çapında etkilere sahip olan Hacker saldırıları hariç). İnternet üzerinden içerik indirmek, müzik, video, oyun ve diğer eğlencenin tadını çıkarmak için harika bir yoldur. Mesela basit şekilde söyleyecek olursak, video sitelerinde video izliyoruz, film sitelerinde film, oyun sitelerinde oyun oynuyoruz, sosyal medya siteleri, video paylaşımları, dosya indirmeleri, kendi sitemizi yönetmek gibi aklımıza gelecek yüzlerce örnek sayabiliriz.

Sponsorlu Bağlantılar

Saydıklarımız hep olumlu tarafları olarak karşılaştığımız durumlardır, ancak bir gün olur ve her zaman olduğu gibi rutin bir şekilde yine video, ses, film vb dosya indirebilirsiniz. Tam da şimdi şu soruyu sormak istiyorum! İnternet’den dosya indirirken ne kadar dikkatli davranıyorsunuz / davranıyoruz? Eminim ki çoğunuz /çoğumuz ben çok dikkat ediyorum diyeceksiniz /diyeceğiz diye tahmin ediyorum. Ama şu da bir gerçekçi bazı şeyleri yanlış bilebiliyoruz. Mesela ücretli bir Antivirüs programını kaç kişi olarak kullanıyoruz. Yada bir dosyayı indirmeden önce ve indirip çalıştırmadan önce kaç kişi dosya tarama işlemi yapmaktadır. Bu ve benzeri yapacağımız bazı işlemler ile bir dosyayı indirmeden önce güvenilir olup olmadığı öğrenebilir ve karşılaşacağımız sorunları engelleyebiliriz. Böylece bilgi hırsızlıklarından tutun, bilgisayar çökmelerine kadar uzayacak daha bir çok sorunu alacağımız tedbirler ile engelleyebiliriz.

Şunu bilmek gerekir ki her zaman tedbirli olmakta fayda var ve bu yazımda Gezginlerrindir.com takipçileri için umuyorum ki faydalı olacaktır.

Dosya İndirmeden Önce Hangi Riskler ile Karşı Karşıyayız!

 • Yanlışlıkla bilgisayarınızda virüslere izin verme – hem web sitelerinden hem de eşler arası dosya paylaşım programlarından.
 • Rahatsız edici açılır reklamları etkinleştiren reklam yazılımını yanlışlıkla yüklemek.
 • Suçluların finansal kazanç veya kimlik hırsızlığı için özel bilgi edinmesini sağlayan casus yazılımların yüklenmesi.
 • Özellikle eşler arası dosya paylaşım programları kullanırken, güvenlik duvarınızın ihlal edilmesi.
 • Saldırgan / yasadışı materyal veya başka bir şey gibi gizlenmiş virüsleri indirmek.
 • Telif hakkı ihlali. Ücretsiz müzik, video ve yazılım indirme cazip olsa da, telif hakkı altında olan materyalleri korsanlık yapmak yasa dışıdır.

Dosya İndirirken Dikkat Etmemiz Gerekenler Nelerdir?

Güvenli indirme için önemli bilgiler:

 • İnternetten video, oyun, ses dosyası, müzik, film, program ve aklınıza gelebilecek ne var ise her zaman güvenilir yerlerden indirin. Mesela kendi sitem program ve mobil içerikleri indirme sitesi olduğu için buradan devam etmek istiyorum. İndirmek istediğiniz programı ya üretici sayfadan yada güvenilir bir indirme sitesinden indirin. Bizlerde Gezginlerrindir.com sitesi olarak virüs içermeyen, temiz içerikleri sizlerle paylaşıyoruz. Mesela programı kendi sitemizde sizlere sunmadan önce üretici sayfalardan aldığımız program indirme linklerini eklemeden önce 50’den fazla virüs programı ile hizmet vermekte olan VirüsTotal ile teste tabi tutuyoruz ve daha sonra sitemize ekliyoruz. Sizde hangi siteden olursa olsun indirme işleminden önce indirme linkini VirüsTotal vb online virüs inceleme siteleri aracılığı ile kontrol etmeyi unutmayın.
 • Mutlaka bir Antivirüs programı kullanmanızı öneriyorum. Virüsler sadece dosyalar aracılığı ile bizleri tehdit etmez. Bazen indirmeye çalıştığımız bir dosya olur, bazen de bir resim indirmeye çalıştığımızda bilgisayarımıza virüs bulaşabilir, kimi zaman da yönlendirildiğimiz sayfa virüslü olabilir. Anlık tehditlere karşı anlık koruma sağlayan bir Antivirüs programı olursa daha da güvende olacaksınız. Bunun için ister kullandığınız işletim sistemi ile birlikte gelen (Mesela Windows kullanıcıları için Windows Defender gibi) bir virüs programı kullanabilirsiniz. Yada daha iyi hizmet vermekte olan ücretli / ücretsiz bir sürü seçenek mevcut. Bunun için sitemizde mevcut olan Antivirüs seçeneklerine bir göz atabilirsiniz.
 • İndirmeye başlamadan önce etkili ve güncelleştirilmiş antivirüs / antispyware yazılımı ve güvenlik duvarının çalıştığından emin olun.
 • Yürütülebilir dosyaları (.exe) aşırı dikkatle indirin. Bunlar, bilgisayarınızda çalışacak programlar tarafından kullanılan dosyalardır. Bununla birlikte, yaygın olarak virüslerde de kullanılırlar.
 • Programları edinmek için eşler arası sistemler yerine güvenilir indirme web sitelerini kullanın.
 • Herhangi bir şey indirmeye karşı dikkatli olun. Yeni bir bilim kurgu filminden bir klip gibi görünen bir şey aslında virüs bulaşmış bir dosya olabilir.
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
173 kez okundu

YORUM YAZIN


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.