İnternetteki Risklere Karşı Güvenli İnternet Kullanımı için Öneriler

İnternet, hayatımızı yaşama biçimimizde devrim yarattı;  haberleri okumamıza, eğlencenin tadını çıkarmamıza, araştırma yapmamıza, tatillerimizi rezervasyon yapmamıza, alış ve satış yapmamıza, alışveriş yapmamızı, ağ oluşturmamıza, bilgi öğrenmemize, banka işlemlerimizi yapmamıza ve diğer birçok günlük görevi yerine getirmemize olanak tanıdı. Tabi tüm bu kolaylıkların yanında eğer güvenli şekilde kullanmaz isek, çevrimiçi olmaya dair bir dizi risk vardır. Bunlar, kötü amaçlı web sitelerini ziyaret etmekten veya kişisel bilgilerin yanlışlıkla ifşa edilmesine kadar daha bir çok kötü durumun karşımıza çıkması anlamına geliyor.

Sponsorlu Bağlantılar

İnternetteki Riskler

Kötü amaçlı, cezai veya uygunsuz web sitelerini ziyaret etme riskleri şunları içerir:

 • Virüsler ve casus yazılımlar (topluca kötü amaçlı yazılım olarak bilinir)cihazlara zarar verilmesi amacıyla var.
 • Kimlik Avı kişisel ve / veya finansal bilgilerinizi elde etmek ve muhtemelen kimliğinizi çalmak için tasarlanmıştır.
 • Sahte alışveriş, bankacılık, sadaka, arkadaşlık, sosyal ağ, oyun, kumar ve diğer web sitelerinden sahtekarlık.
 • Telif hakkı ihlali, telif hakkıyla korunan yazılım, video, müzik, fotoğraf veya dokümanın kopyalanması veya indirilmesi.
 • Beklenmeyen uygunsuz içeriğe maruz kalma.

İnterneti kullandığınızda, tarayıcınız (örneğin İnternet Explorer, Opera, Chrome, Safari veya Firefox), geçmişinde sitelerin kaydını tutar.

İnterneti kullandığınızda, ziyaret ettiğiniz web siteleri internet kullanımınızın ayrıntılarını yasal gereksinimlere uygun olarak kaydedecek olan İnternet Servis Sağlayıcınız tarafından görülebilir.

İnterneti Güvenle Kullanın

Gerçek bir web sitesini klonlamak çok kolaydır ve çok profesyonel görünümlü, ancak yetenekli bir geliştirici için kötü niyetli bir site oluşturmak uzun zaman almaz.

Kötü amaçlı, cezai veya uygunsuz web sitelerine karşı dikkatli olun:

 • İnternet sitelerinin güvenliği olup olmadığını anlamanın en iyi yolu güvenilir bir İnternet Security programı kullanmak olacaktır.
 • Bir adresin, telefon numarasının ve / veya e-posta kişisinin varlığını kontrol edin. Şüpheniz varsa, bir e-posta gönderenin orjinalliğinden hiç açmayın.
 • Web sitesinin adresinin, ince yazım hataları, fazladan kelimeler, karakterler veya rakamlar veya işletmenin sahip olmasını beklediğinizden tamamen farklı bir ad arayarak gerçek gibi görünüp görünmediğini kontrol edin.
 • Tarayıcınızın sol alt köşesinde görüntülenen gerçek hedefini göstermek için fare imlecinizi bir bağlantının üzerine getirin. Bunun, bağlantı metninde başka bir web sitesinden veya e-postadan görüntülenenlerden farklı olup olmadığına dikkat edin.
 • Kullanıcı adı, şifre veya diğer güvenlik bilgilerinizi eksiksiz ta olarak normalden beklediğinizden daha fazla kişisel bilgi isteyen web siteleri muhtemelen kötü amaçlıdır.
 • Gitmek istediğiniz ancak yanlış yazdığınız adresle eşleştiğinden emin olmak için bir web sitesine ulaştıktan sonra tarayıcınızın adres çubuğundaki adresi kontrol edin.
 • Başkalarının işe alımını içeren, diğer insanlar için para alan veya avans ödemeleri içeren şemaları teşvik eden web sitelerine karşı dikkatli olun.
 • Bir web sitesinden şüpheleniyorsanız, dolandırıcılık olup olmadığını öğrenmek için bir web araması yapın.
 • Yabancılardan istenmeyen e-postalarda reklam veren web sitelerine karşı dikkatli olun.
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
169 kez okundu

YORUM YAZIN


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.