Dosyaları Kalıcı Olarak Silmek ve Veri Kurtarmalarını Önlemek için 10 Ücretsiz Araç

Windows’da, önemli bir dosyayı, Geri Dönüşüm Kutusu’ndan bile silerseniz, silinmesiyle kurtarma girişimi arasında yazılmayacağı sürece bu dosyayı kurtarmak tamamen mümkündür. Bunun nedeni, dosyanın hiçbir zaman gerçekten silinmemesi ve Windows’a, yalnızca dosyanın bulunduğu alanın, gerektiğinde üzerine yazılabileceği söylenmesidir. Bu durumda, verileri kurtarmak için kullanabileceğiniz ücretsiz bir araç gereklidir. Silinen bir dosyanın başka bir şeyin üzerine yazılmasından sonra, kurtarılması çok zordur ve geri okunabilir veriler elde etmek için daha profesyonel yöntemler gerekecektir. Silinen dosyaların üzerine yazmanın çeşitli yolları vardır; Sürücünüzü başka birine satarsanız / verirseniz, tamamen silinmesi gerekir, böylece yeni sahip tarafından hiçbir şekilde kurtarılamaz. Silinen verileri, silinmiş tüm eski silinen dosyaların üzerine yazarak tüm boş alanı silerek, mevcut bir sürücüden silebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Daha sonra burada konuştuğumuz yöntem, dosyanın veya klasörün tamamen üzerine yazılması ve silinmesidir. Bu yöntem, en hızlı ve en güvenli olanıdır; dosyalar derhal silinir ve bir dahaki sefere, sürücünün uzunluğuna bağlı olarak uzun bir zaman alabilecek boş alanı silme kararına kadar kurtarılabilir bir durumda bırakılmaz. Burada, dosyalarınızı kurtarılamayacak şekilde güvenli bir şekilde silen veya “parçalayabilen” 10 adet ücretsiz araç bulunmaktadır. Bu, dosya bittiğinde olduğu gibi dikkatle kullanılması gereken bir şeydir, kurtarma yazılımı ile bile geri alamazsınız.

Dosyaları kalıcı silmek için ücretsiz programlar

WipeFile

Hızlı 1 geçişli sıfırdan tam 35 geçişli Gutmann silme işlemine kadar değişen 14 farklı silme metodunu destekler. Bireysel dosyalar veya tüm klasörler programa eklenebilir, çok kullanışlı olan bir araçtır, klasörler için düzenlenebilir bir dosya maskesidir, böylece dosya uzantısı tarafından silinmiş olanları filtreleyebilirsiniz. *. * Varsayılan değeri klasördeki tüm dosyaları silecektir, oysa * .doc maskesi yalnızca Word belgelerini parçalayacak ve diğer tüm dosyaları bırakacaktır.

WipeFile, 18 dil desteği ile çok dillidir ve Ayarlar’da bir içerik menüsü oluşturabilir veya sağ tıklama ile programa dosya göndermek için Menü Girişine giriş yapabilirsiniz. Kullanıcı tarafından tanımlanan bir silme dizesi ve günlük kaydı gibi birkaç seçenek yalnızca bir bağış gerektiren Pro sürümü içindir.

WipeFile İndir

HardWipe

HardWipe hakkında beğenilecek çok şey var çünkü seçili sürücülerdeki Geri Dönüşüm kutusu içeriğini silme, bir sürücünün boş alanını silme, bir sürücüyü veya birimi tamamen silme veya dosya ve klasörleri parçalama gibi çeşitli farklı silme türleri vardır. Ayrıca, taşınabilir bir sürümün yanı sıra bir kurulum yükleyici sürümü de vardır; ikincisi, sağ tıklama bağlamı menülerini kullanmak için gereklidir. Ne yazık ki programda bir rahatsızlık, 8.99 $ ‘a yükseltme yapmadığınız sürece, ana penceresindeki reklamların dahil edilmesidir.

Seçim yapmak için 6 silme algoritması vardır (1 geçişten 35 geçişe kadar) ve dosya ismini kurtarma olasılığını azaltmak için dosyaları 10 kata kadar yeniden adlandırma seçeneği vardır. Bir hız modu, uzun operasyonlarda sistemin yanıt vermesine yardımcı olabilir ve bir silme işlemi tamamlandıktan sonra sistem otomatik olarak kapatılabilir.

HardWipe İndir

CyberShredder

CyberShredder son bir uyarı istiyorsanız Ayarlar menüsünde “Dosya silme işlemini onayla” seçeneğini etkinleştirmenizi gerektiren küçük ve küçük bir araçtır. Aksi takdirde, program penceresinin üzerine düşürülmüş dosyalar veya klasörler anında silinir ve bu da bir hata yaparsanız maliyetli bir sorun olabilir.

Çok Hızlı (tek bir sıfır geçiş), Hızlı (3’lü, 0’lı, daha sonra rastgele bir 3 geçişli) ve Ayarlar menüsünde Normal (bir NSA onaylı 7 geçişli) parçalama yöntemi vardır. Silme sırasında dosyalar kurtarma şansını daha da azaltmaya yardımcı olmak için birden çok kez yeniden adlandırılır. CyberShredder taşınabilirdir, ancak Windows Gezgini aracılığıyla dosyaları ve klasörleri anında silmek için Sağa Gönder’e bir giriş oluşturmanıza izin verir.

CyberShredder İndir

Eraser

Eraser uygulaması kesinlikle bu tür diğer birçok araçlara göre bazı gelişmiş özelliklere sahip daha ciddi ve odaklanmış bir parçalama aracıdır. Böylesi bir eklenti, dosyaları, dosyaları, klasörleri, boş alanı veya Geri Dönüşüm kutusu içeriğini belirli zamanlarda veya sistem yeniden başlatma vb. Parçalara ayırmanıza olanak veren silme zamanlayıcısıdır.

Ayrıca, Windows Gezgini entegrasyonu için 13 farklı silme algoritması vardır. Kilitli dosyaların kilidini açmadan önce bunları açmak, Explorer’da sürücüyü sağ tıkladığınızda boş alan silmeyi ve programın çağırdığı gibi “makul inkar edilemezliği” sağlamak için önceden seçilmiş dosyalar ile silinmiş dosyaları değiştirme yeteneğini kullanabilmenizi sağlayan bir seçenek.

Eraser İndir

File Shredder

File Shredder daha çok kalıcı bir silme çözümüdür çünkü yükleme gerektiriyor ve taşınabilir sürümü yok, ancak yararlı olabilecek bazı yararlı fonksiyonlara sahip. Silme algoritmaları basit 1 veya 2 geçiş, DoD 3 geçiş, güvenli 7 geçiş veya Gutmann 35 geçiş yöntemini içerir. Dosya / klasörü hemen doğrudan silebilen veya daha sonra parçalanacak bir sıraya ekleyebilen Explorer entegrasyonu da vardır.

Bir başka yararlı işlev, yukarıdaki yöntemlerden biri kullanılarak seçilen sürücü üzerindeki kullanılmayan tüm alanı tamamen silen boş alan parçalayıcıdır. Dosya ve klasörler, sürükle ve bırak veya soldaki ekle düğmelerini kullanarak listeye eklenir.

File Shredder İndir

Zer0

Zer0, değerli verilerin kalıcı olarak kaldırılması için yararlı olan çok basit bir araçtır. Kullanıcı tarafından seçilen dosyaları geri dönüşü olmayan bir şekilde silmenize izin verir, böylece özel bir yazılımın kullanılmasıyla bile kurtarılamazlar.

Programın prensibi, çalışması gibi, çok basittir ve silinmiş dosyanın daha önce bulunduğu disk yüzeyinin birden fazla üzerine yazılmasına dayanmaktadır. Kullanıcının kalıcı olarak silmek istediği verilere listeyi eklemesi yeterlidir ve ardından ‘Sil’ düğmesine tıklayın.

Zer0 İndir

DP Wipe

DP Wipe, kullanımı kolay ve sadece ana pencereye silmek istediğiniz şeyi bırakmanızı gerektirdiğinden biraz Zer0 gibidir. İlk olarak farklı olsa da, klasörlerin pencereye düşürülmesi desteklenir ve ikinci olarak kullanılacak silme yöntemi seçilebilir.

Sıfır, rastgele, RCMP, 2 ABD DoD’s ve Gutmann mevcuttur, böylece parçalanacak verilerin önemine göre karar verebilirsiniz. Sadece sağ tıklama menüsünde bir Gönder simgesine yerleştirilecek bir kurulum yükleyici olarak gelir, 7e Zip ile kurulum exe ayıklamak yoluyla taşınabilir bir sürümü kolayca oluşturulabilir.

DP Wipe İndir

TurboShredder

TurboShredder aracı kendisi küçük ve taşınabilir olmasına rağmen, bazı kullanıcıların sahip olmayacağı Java Runtime Environment’ın yüklenmesini gerektirir. TurboShredder, dosya ve klasörleri ana pencereye veya + düğmesiyle bırakmanıza izin veren diğer araçların çoğuna benzer şekilde çalışır, ancak silme döngülerinin sayısı tamamen yapılandırılabilir.

Sadece sıfırın, birinin, rastgele veya güvenli bir yöntem seçin ve kaydırıcıyı 1 ila 100 geçiş arasında herhangi bir yere sürükleyin, açıkçası daha fazla güvenlik daha yavaş ancak daha yavaştır. Sıfır geçiş seçeneğini kullanmak, geçiş sayısını +1 ekler. Regex kutusu, daha fazla deneyime sahip olanların, düzenli ifadeleri kullanarak silinecek dosya adlarını filtreleyebilmelerini sağlar. Komut satırı seçenekleri mevcuttur.

TurboShredder İndir

EraserDrop

Bu araç, Eraser program API’sine dayanmaktadır. Sadece masaüstünüze bir damla hedef simgesi ekleyerek çalışır, parçalamak istediğiniz herhangi bir dosya ve klasör sadece onları simgeye sürükleyip bırakabilir.

Simgeye sağ tıklamak (sol Shift tuşunu basılı tutarak hareket ettirebilirsiniz), Silme menüsünü, 1 geçişin 35 geçişe kadar seçilebileceği bir kısayol tuşu seçilebilir, bir kısayol tuşu ayarlanabilir, uyarılar ve raporlar çevrilir. İsterseniz açık veya kapalı, hatta simgesini değiştirin. Menüdeki diğer birkaç yararlı görev, seçilen sürücüdeki boş alanı silip Geri Dönüşüm kutusu içeriklerini siler.

EraserDrop İndir

SDelete

SDelete, buradaki diğer araçlardan farklıdır çünkü komut dosyaları ve toplu iş dosyalarında daha kullanışlı hale getiren bir komut satırı aracıdır. SDelete, SysInternals tarafından, Process Explorer ve AutoRuns’ın arkasındaki aynı kişiler tarafından yapılır. Seçtiğiniz geçiş sayısıyla dosya ve klasörleri temizleyebilmenin yanı sıra, seçilen sürücü harfindeki boş alanı temizleyebilir veya sıfırlayabilir.

Sözdizimi şöyledir:

SDelete -p {geçiş sayısı} {dosya ve silinecek klasörler} veya SDelete -p {geçiş sayısı) {sıfır geçiş için -z / temiz için cc} {drive letter}

Alt klasörlere tekrarlamak için -r veya -s ve hataları bastırmak için de -q kullanabilirsiniz. Varsayılan geçiş sayısı 1’dir, dolayısıyla artırmak istemediğiniz sürece -p komutuna ihtiyacınız yoktur. Mevcut sürümde bir klasörü ve içeriğini silmeyecek bir tür hata var gibi görünüyor, içerik silinecek, ancak klasörün kendisi bir “dizin boş değil” hatasıyla aynı kalacaktır. Aynı komutu tekrar çalıştırdığınızda klasör de silinecektir.

SDelete İndir

Umarım yukarıdaki programları faydalı bulursunuz. Listede olabilir diyebileceğiniz program var ise yorum bölümünden diğer kullanıcılar ve bizlerle paylaşın.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
141 kez okundu

YORUM YAZIN


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.