Android Arka Planda YouTube (şarkı, podcast) Nasıl Oynatılır?

Chrome ve Firefox kullanarak Android telefon / tablet arka planda YouTube (şarkı, podcast) nasıl oynatılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Android cihazında yüklü olan YouTube‘da bir video oynattığınızda, (bazen bir şarkı veya bir podcast içeren bir video gibi) pil ömründen tasarruf etmek için ekranı kapatabilir ya da arka planda YouTube videosundan gelen sesi duymaya devam ederken diğer işleri yapmak için telefonunuzu kullanmak isteyebilirsiniz. YouTube uygulaması bunu yapmanıza izin vermeyecektir, zira YouTube, video oynatılmadan önce ve oynatılırken ekranda görüntülenen reklamlara büyük ölçüde bağlıdır. Aynı şey, bir Android tarayıcısıyla açacak olursanız, YouTube’un sitenin mobil sürümü için de geçerlidir.

Bu yazı da, size arka planda bir YouTube videosu yayınlamak için basit bir yöntem göstereceğiz. Android için yalnızca Chrome uygulamasını kullanacağız ve telefonunuzun geldiği Android işletim sistemine yönelik ek ayarlamalar yapmayacağız. Bu temelde köklü olmayan telefonlarla da çalıştığı anlamına gelir.

Chrome ve Firefox ile YouTube Android’de arka planda nasıl çalıştırılır:

Adım 1: Chrome tarayıcı uygulamasını açın. Yüklü değilseniz, önce indirin.

Android için Chrome İndir

Adım 2: https://www.youtube.com adresine gidin. Chrome, sizi YouTube’un sitenin mobil sürümü olan https://m.youtube.com adresine yönlendirecek ve muhtemelen YouTube uygulamasını yüklemek veya açmak için bir pop-up gösterecektir. Bu pop-up’ları yoksay (kapat).

Adım 3: İhtiyacınız olan video veya oynatma listesi için YouTube’un mobil sürümünü arayın ve Oynat’a dokunun. Alternatif olarak, bir bağlantıyı Chrome’daki bir YouTube videosuna yapıştırabilirsiniz.

Adım 4: Chrome’un üç dikey nokta menüsünden, Masaüstü sitesinin yanındaki kutuyu işaretleyin. Bu, aynı videoyu açacak, ancak YouTube’un masaüstü arayüzü ile. Videonun oynatıldığından emin olun.

Bu menünün, bir “Masaüstü” seçeneğiyle birlikte geldiğinden, Chrome’un menüsü altındaki YouTube menüsüne dokunmadığınızdan emin olun.

Adım 5: Chrome’dan çıkarken, arka planda çalışmaya devam edin. Sadece Ana Sayfa düğmesine dokunmak bunu yapar. Telefonunuzu kilitleyerek ekranı kapatırsanız, aynı şey olur. Bu noktada, video oynatmayı durduracaktır.

Adım 6: Bildirim bölümünü aşağı çekin ve YouTube sekmesinin oynatılmasını kontrol etmenizi sağlayan Chrome bildirimini arayın.

Adım 7: Bu bildirimde Oynat’a dokunun ve işlemi sonlandırın.

Chrome artık arka planda açtığınız YouTube videosunu oynatmaya devam edecek. Bu, Android telefonunuzda başka bir şey yaparken veya sadece ekranı kaparken bir podcast’i dinlemenin harika bir yoludur.

Yukarıdaki 6. ve 7. Adımlar, YouTube’un mobil sürümü ile birlikte çalışmak için kullanılır, ancak Google bunu “sabit” olarak kullanır. Bunu akılda tutarak, gelecekteki Android güncellemeleriyle bir noktada çalışmayı durdurmak için burada kullandığımız geçici çözümü bekliyoruz.

Bu kılavuzda Chrome uygulamasını kullanmanın bir alternatifi Firefox Android uygulamasıdır. Benzer şekilde, www.youtube.com adresini ziyaret ederek, sitenin masaüstü versiyonunu benzer bir “üç dikey nokta” menüsünden etkinleştirerek çalışır. Testlerimizdeki fark, Firefox’un arka planda en aza indirildikten sonra ses çalmaya devam etmesiydi, böylece yukarıdaki 7. adımı geçebilirsiniz. Oynatma / Duraklatma geçişi, hem ana ekran hem de kilit ekranında Firefox bildiriminde hâlâ mevcut.

Bu kılavuz hakkında geri bildiriminiz varsa veya paylaşmak için alternatif bir yönteminiz varsa yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
476 kez okundu

YORUM YAZIN


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.