Akıllı Telefonunuzun Saldırıya Uğradığını, Hacklendiğini Nasıl Anlarsınız

Akıllı telefonlar hayatlarımızı daha iyi hale getirdi. Metin göndermek ve iş ayrıntılarına erişmeye ve bankacılık işlemlerini yürütmeye yönelik telefon görüşmeleri yapmaktan, akıllı telefonunuzda yapamayacağınız bir şey yoktur. Ancak, bu teknolojik ilerleme kendi zorlukları ile ortaya çıkmış ve bunlardan biri yada en önemlisi hacklenme durumudur. Bugün akıllı telefonunuza girip kişisel bilgilerinizi çalmak mümkün. Şimdi böyle bir şeyin kesinlikle senin durumun olmaasını istemeyeceksin. Bugün kullanıcıların büyük çoğunluğunun Android kullanıcıları olduğu göz önünde bulundurulduğunda, sizinde saldırıya uğramış olma ihtimaliniz yüksek. Bu yüzden Android telefonunuzu nasıl ücretsiz bir şekilde güvende tutacağınızı bilmek çok önemlidir. Yardım kılavuzumuzu inceleyebilir ve Android telefonunuzu ücretsiz olarak nasıl güvende tutabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Akıllı telefonunuzun saldırıya uğradığını gösteren işaretler

Akıllı telefonunuzun saldırıya uğrayıp uğramadığını belirlemek için kesin bir yol olmadığından, ele geçirilip geçirilmediğini kontrol etmek için birkaç işaret vardır. Onları birer birer tartışalım:

1. Akıllı telefonunuz garip davranıyor

Cihazınızda garip değişiklikler fark ediyor musunuz? Sık sık can sıkıcı reklamlarla kesintiye uğruyorsunuz. Uygulamalar otomatik olarak başlatılır ve kapatılır. Bazen, akıllı telefonunuzun kendi başına başkalarına mesaj gönderdiğine dikkat edin.

Bütün bunlar telefonunuzla oluyorsa, saldırıya uğramış olabilir ve bazı kötü amaçlı yazılımlar cihazı gizlice kontrol edebilir.

2. Telefonunuzda garip uygulama simgelerine dikkat edin

Bazı kötü amaçlı yazılımlar, telefonunuza kişisel bilgileri çalmak ve cihazınızı kontrol etmek için kullanılabilecek uygulamaları otomatik olarak yükler. Dolayısıyla, telefonunuzda herhangi bir garip uygulama simgesi fark mı ettiniz?

Şimdi, cihazınızı güvende tutmak istiyorsanız uygulamayı silin.

3. Telefonunuz kilitli ve birisi kilidini açmak için para istiyor

Bugünlerde siber suçlular gizliliğinize saldıracak yeni bir kötü amaçlı yazılım kullanıyor. Ransomware olarak bilinen program, telefonunuza erişiminizi kısıtlar ve daha sonra kilidini açmak için bir fidye olarak para talep eder. Bu şekilde kendi cihazınızdan kilitlendiniz.

Telefonunuz aniden kilitlendiyse ve birisi kilidini açmak için para istiyorsa, kötü amaçlı yazılım kurbanı oldunuz ve gerekli önlemleri alma zamanı geldi demektir.

4. İndirmeyi düşünmediğiniz uygulamayı indirmeniz istendi

İndirmeyi düşünmediğiniz bir uygulamayı indirmenizi isteyen bir metin mesajı veya e-posta mı fark ettiniz? Uygulamayı indirmeyin. En azından kaynağın gönderildiği yerden doğrulanmadan önce. Bu tür istemlerde kötü amaçlı yazılım indirmeniz için sizi kandırabilir.

Ayrıca, cihazınızı kötü amaçlı yazılımlara karşı taradığınızdan emin olun çünkü akıllı telefonunuzun ele geçirilme riski vardır.

5. Ağır bir telefon faturası alıyorsunuz

Cep telefonu faturanızda ani bir artış görebilirsiniz. Bunun nedeni, bazı kötü amaçlı yazılımların otomatik olarak ücretli mesajlar göndermek için yazılmasıdır. Bu mesajlar için ücretlendirilirsiniz, ancak tüm paralar kötü amaçlı yazılım yazarının hesabına yatırılır.

Dolayısıyla, uzun bir süre için yüksek bir telefon faturası alıyorsanız, ancak bunun nasıl olduğuna dair herhangi bir fikriniz yoksa, akıllı telefonunuz saldırıya uğramış demektir.

Android telefonunuzun ücretsiz olarak hacklenmeye ve saldırılara karşı korumanın yolları

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
92 kez okundu

YORUM YAZIN


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.