Akıllı Telefonu Hacklenmeye ve Saldırılara Karşı Korumanın 11 Yolu

Günümüzde akıllı telefonlar küçükten büyüğe her yaş grubunun elinde mevcuttur. Büyüklerin yanı sıra küçük yaşta olan çocuklarda bile bulunmaktadır. Tabi bu durum biraz mecburi bir hal almış ve ailelerin çocuklarını bir anlamda gözetim altında tutmak ve güvenliklerini sağlamak amacıyla verilmektedir. Tabi hem büyük hem de çocukların elinde mevcut olan bu teknolojik cihazlar her daim tehdit altında olacaktır. Teknolojinin bu büyük nimetinden faydalanıyoruz ancak hackerlar, zararlı yazılımlar veya başka bir kişiler bizi her an için tehdit etmektedir. Bu durum karşısında bizler sizin için aşağıda 11 maddeden oluşan bir önlem paketi hazırladık. Faydalı olacağını düşünüyorum. Eğer bu maddeler arasında olabileceğini düşündüğünüz seçenek var ise yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Akıllı telefonu güvende tutmanın 11 yolu

1. Telefonunuzu bir güvenlik kilidi ile koruyun

Android telefonunuz, cihazınızı yanlış ellere geçmesini önlemek için kullanabileceğiniz güvenlik kilidi olarak adlandırılan dahili bir özellik ile birlikte gelir. Cihazlarınızı kilitlemek, bir desen kullanmak, güçlü bir parola, yüz tanıma ve çok daha fazlası gibi çeşitli seçenekler sunar. Telefonunuzu korumak için güvenilir yerler, güvenilir cihazlar ve güvenilir ses gibi diğer gelişmiş seçenekleri de kullanabilirsiniz.

Akıllı Telefonunuzun Saldırıya Uğradığını, Hacklendiğini Nasıl Anlarsınız

2. Telefonunuzu ücretsiz veya herkese açık Wi-Fi ağlarına bağlamaktan kaçının

Telefonunuzu ücretsiz bir Wi-Fi’ye bağlama çılgınlığına direnmenin mümkün olmadığını biliyorsunuz. Ancak, bunu yapmamanızı öneririz. Bu tür ağlar güvenli değil. Birisi kişisel bilgilerinizi kolayca çalabilir ve kötüye kullanabilir. Bu nedenle, herkese açık bir Wi-Fi kullanmaktan kaçının.

Acil bir durumda kullanmak zorundaysanız, e-postaları kontrol etmek ve banka işlemleri yapmak gibi önemli şeylerden kaçının.

3. Telefonunuza şifreler ve gizli dosyalar kaydetmeyin

Maksimum kişi şifrelerini ve gizli bilgilerini telefonlarına kaydetmeyi tercih eder. Sebebi oldukça açık. Her bir detayı hatırlamak mümkün değildir ve daha sonra bunlara kolayca erişebileceğiniz bir yere ihtiyacınız vardır. Ancak, bunu yapmamanızı öneririz. Birisi Android telefonunuza erişirse, kişisel bilgilerinize ulaşmak ve bunları kötüye kullanmak onun için hiçbir zaman almaz.

Bunun yerine, gerekli ayrıntıları bulutta kaydedebilir ve istediğiniz zaman istediğiniz zaman erişebilirsiniz.

4. Uygulamaları her zaman PlayStore’dan yükleyin

Android, üçüncü taraf marketlerinden uygulama yüklemenize izin verir. Ancak, asıl sorun, tüm bu indirme sitelerinin güvenli olmaması ve yanlışlıkla bir kötü amaçlı yazılım etkilenmiş uygulama indirmenizdir.

Bu yüzden, her zaman daha önce hiç duymadığınız gölgeli web sitelerinden değil, PlayStore’dan uygulama yüklediğinizden emin olun.

5. Uygulamaları yüklemeden önce kullanıcı yorumlarını okuyun

Çoğu kullanıcı uygulamaları yüklerken kullanıcıları genellikle yok sayar. Eğer bunlardan biriysen, yanıldığını söyle. Kullanıcı yorumları, başka kişilerin yüklemeye çalıştığınız uygulamanın nasıl çalıştığını ve gelecekte karşılaşabileceğiniz sorunları bilmesini sağlamak için paylaşılır. Kullanıcı yorumlarını okumak birkaç dakika sürer ve bu birkaç dakika, telefonunuzda yanlış bir uygulamayı yüklemenizi engelleyebilir. Bu yüzden, uygulamayı yüklemeden önce kullanıcı yorumlarını okumak için alışkanlık haline getirin.

6. Uygulama izinlerini etkinleştirin

Android telefonunuza bir uygulama yüklerken, akıllı telefonunuzun ekranında bir pencere belirdiğini ve uygulamanıza erişmek için uygulamaya izin vermenizi istediğini fark etmiş olabilirsiniz. Şimdi, uygulamaları yüklemeden önce izinleri okuduğunuzdan emin olun.

Bazı uygulamalar, ihtiyacınız olmayan çok fazla sayıda izin isteyebilir. Böyle bir uygulamaya rastlarsanız, onu yüklemeyin. Uygulama kötü amaçlı olabilir.

7. Sık sık verilerinizi yedekleyin

Cihazınızın düzenli olarak yedeklenmesi birçok açıdan yardımcı olabilir: Verilerinizi cihazınızdaki bulut ve dosyalardan silmek için yedekleyebileceğiniz için depolama alanı hakkında endişelenmenize gerek yoktur.

8. Ağınızı güçlü bir VPN ile koruyun

Sanal Özel Ağ (VPN), bir Wi-Fi ağında kendinizi güvende tutmak için mükemmel bir seçenektir. Güvenli bir bağlantı oluşturur ve diğer kişilerin gizli bilgilerinize izniniz olmadan erişmesini önler. Dolayısıyla, telefonunuzdaki İnternet’i her kullanırken bir VPN kullanmak her zaman gereklidir.

Google Play Store’da çeşitli VPN uygulamaları var. Uygun bulduğunuzu seçebilirsiniz.

9. Şüpheli web sitelerini ziyaret etmekten kaçının

Akıllı telefonlarımızın saldırıya uğramasının temel nedeni, genellikle kötü amaçlı siteleri ziyaret etmemizdir. Bu tür siteler kişisel detaylarımızı çalabilir ve kendi kazançları için onları kötüye kullanabilir. Bu tür siteleri ziyaret etmekten daima kaçınmalıyız.

10. Tarama geçmişinizi temizleyin

Web tarama deneyimimizi daha sorunsuz ve kullanışlı hale getirmek için, tarayıcılarımız tarama geçmişimizi, çerezleri ve giriş ayrıntılarımızı saklar. Çoğu zaman bu ayrıntılar sorunsuz bir web tarama deneyimi için faydalı olsa da, bazı insanlar bunları kendi kazançları için kullanabilir. Dolayısıyla, göz atma geçmişinizi, çerezlerinizi ve diğer verilerinizi düzenli olarak temizlemenizi öneririz. İhtiyacınız olursa Gizli modda bile gidebilirsiniz.

11. Güçlü bir Antivirüs kullanın

Güçlü bir antivirüs çözümü, telefonunuzu çeşitli tehditlere karşı korur ve cihazınızı verimli durumda tutar. Dolayısıyla Android telefonunuzu ücretsiz olarak saklamak için etkili bir antivirüs uygulaması yüklemek önemlidir.

Avast Mobile Security & Antivirus, Kaspersky Antivirus ve ESET Mobile Security & Antivirus gibi birçok antivirüs uygulaması var.

Sonuç

Günümüzün siber dünyasında, farkında olmak ve güncellemek çok önemlidir. Bunu yapmak, mağdurun düşmesini, sürekli olarak mahremiyetinize göz atan siber suçluların kötü niyetlerine karşı koruyabilir.

Android telefonunuzu ücretsiz olarak tutmak çok kolay. Kendinizi eğitmeniz ve bazı önlemler almanız yeterlidir. Unutmayın, gizliliğiniz sizin sorumluluğunuzdur ve bunun için gerekli her önlemi almalısınız.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
701 kez okundu

YORUM YAZIN


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.